Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotrkowianie w Powstaniu Warszawskim. Wykład w muzeum już w czwartek

Karolina Wojna
Krzysztof Wiączek zaprasza na czwartkowy wykład do Muzeum
Krzysztof Wiączek zaprasza na czwartkowy wykład do Muzeum Dariusz Śmigielski
Piotrkowianom biorącym udział w powstaniu warszawskim będzie poświęcony czwartkowy wykład w ramach spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Piotrkowie.

Wykład w Muzeum w Piotrkowie wygłosi dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Początek o godz. 13.

- To pierwszy taki wykład dotyczący piotrkowian w powstaniu - przyznaje Krzysztof Wiączek, p.o. dyrektora Muzeum, który podkreśla też, że do tej pory wiedza o uczestnikach powstania z Piotrkowa nie była nigdy tematem wystawy czy publikacji. - Nie było nigdy takich badań, nikt tego zagadnienia nie zgłębiał, dotychczasowe informacje były zdawkowe - dodaje Wiączek.

A, jak szacuje dyrektor, powstanie warszawskie bezpośrednio dotyczyło wielu piotrkowskich rodzin, które po II wojnie światowej osiadły na ziemi piotrkowskiej. Modelowym przykładem jest rodzina Teofila Budzanowskiego, późniejszego dyrektora I LO w Piotrkowie.

- Teofil Budzanowski urodził się 1894 roku w Rypinie i od początku był zaangażowany w działania na rzecz odzyskania niepodległości - mówi Krzysztof Wiączek. - Budzanowski m.in. podczas I wojny światowej należał do 6. pułku piechoty legionów.

Podczas powstania warszawskiego Budzanowski walczył w Śródmieściu. Razem z nim w powstaniu brała udział trójka jego dzieci - synowie Andrzej i Tadeusz oraz córka Maria.

Po zakończeniu wojny Budzanowski, absolwent wydziału humanistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pracował w szkolnictwie. Najpierw w Tomaszowie, potem w Piotrkowie, gdzie był dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego.
Piotrkowianie biorący udział w powstaniu warszawskim należeli też do Grupy Kampinos, podległej dowództwu Armii Krajowej walczącej w stolicy od sierpnia do września 1944 na obszarze Puszczy Kampinoskiej. Do Piotrkowa, po klęsce oddziałów Grupy Kampinos w bitwie pod Jaktorowem, przyszedł z oddziałem - wtedy - porucznik Adolf Pilch. Ze swoimi 80 żołnierzami dołączył do 25. pp AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej Podokręgu Piotrków.

Czwartkowy wykład w ramach Klubu ,,Grota" Rowe-ckiego początkowo miał się odbyć w Wolborzu. Ostatecznie jednak wybór padł na piotrkowskie muzeum. - Temat jak najbardziej piotrkowski - podkreśla Krzysztof Wiączek.
Wstęp na wykład jest wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto