Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowe Centrum Przesiadkowe: Tak będzie wyglądał dworzec PKS w Piotrkowie. Pierwsze prace wiosną, oddanie w 2022 [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Karolina Wojna
Karolina Wojna
Powstanie Powiatowe Centrum Przesiadkowe Piotrków Trybunalski: tak będzie wyglądał obecny dworzec PKS w Piotrkowie
Powstanie Powiatowe Centrum Przesiadkowe Piotrków Trybunalski: tak będzie wyglądał obecny dworzec PKS w Piotrkowie Dariusz Śmigielski
Powiatowe Centrum Przesiadkowe Piotrków Trybunalski - tak będzie się nazywać dworzec komunikacji autobusowej, który powstanie w miejscu dzisiejszego dworca PKS przy ul. POW w Piotrkowie. Właścicielem terenu i budynku dawnej poczekalni jest Starostwo Powiatowe w Piotrkowie, które szykuje się do rozłożonej na dwa lata inwestycji. Pierwsze prace - na płycie dworca - mają się zacząć wiosną, oddanie całego obiektu planowane jest na 2022 rok. Zobaczcie, jak dworzec wygląda dziś i jak ma się zmienić.

Powiatowe Centrum Przesiadkowe: Tak będzie wyglądał dworzec PKS w Piotrkowie. Pierwsze prace wiosną, oddanie w 2022 [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

W tym roku, wiosną, rozpocznie się przebudowa dworca PKS w Piotrkowie - efektem tej inwestycji, przeprowadzonej przez powiat we współpracy z UM w Piotrkowie, będzie Powiatowe Centrum Przesiadkowe: nowoczesny, estetyczny i funkcjonalny terminal, z opartą na internecie obsługą pasażerów, a także punktem gastronomicznym. W czwartek, 4 lutego, starosta piotrkowski wraz z prezydentem Piotrkowa opowiedzieli o planach, które mają być zrealizowane do 2022 roku.

Starosta Piotr Wojtysiak przypomniał, że powiat zdecydował się na kupno dworca PKS, ze względu dużą liczbę mieszkańców gmin ziemi piotrkowskiej, którzy codziennie przyjeżdżają do miasta m.in. do urzędów, na zakupy, do pracy i szkoły.

- Dziś mamy czas pandemii, ale codziennie do Piotrkowa przyjeżdża ponad 3 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych ze wszystkich gmin - mówił.

Co prawda, pierwotnie w budynku dawnej poczekalni autobusowej, w której zorganizowano konferencję na temat Powiatowego Centrum Przesiadkowego, miał się mieścić wydział komunikacji Starostwa Powiatowego w Piotrkowie - władze powiatu od dawna chcą go przenieść z al. 3 Maja do centrum miasta, a dworzec - praktycznie sąsiadujący z siedzibą Starostwa Powiatowego w Piotrkowie przy ul. Dąbrowskiego, wydawał się idealny.

Pokazane wizualizacje Powiatowego Centrum Przesiadkowego zresztą są oparte na tej koncepcji - pierwotnie budynek dworca PKS miał być rozbudowany i powiększony o piętro. Jednak ostatecznie powiat zamiast rozbudowywać dawną poczekalnię tylko ją przebuduje, bo znalazł tańsze rozwiązanie: kupuje budynek po banku przy zbiegu ul. Dąbrowskiego i Grota Roweckiego i tam przeniesie wydział komunikacji.

- Powiatowe Centrum Przesiadkowe będzie nie tylko nowoczesne przez nowoczesny system obsługi pasażera oparty o strony internetowe, aplikacje i tablice multimedialne, ale także bezpieczne i komfortowe z perspektywy obsługi pasażera i przewoźnika - podkreśla Piotr Wojtysiak dodając, że plany inwestycji były konsultowane z przewoźnikami m.in. obsługującymi linie podmiejskie.

Inwestycja jest podzielona na dwa etapy. Pierwszym będzie kompletna metamorfoza placu manewrowego. Wkrótce ruszy przetarg, a władze powiatu mają nadzieję, że same prace, realizowane "pod ruchem", mają się rozpocząć wiosną - w maju. Zakończą w październiku.

Plac zostanie pokryty płytami granitowymi (na chodnikach) i nawierzchnią betonową, pojawi się tam także dużo zieleni. W miejscu obecnych stanowisk autobusowych powstaną zadaszone stanowiska dla pasażerów tras dalekobieżnych. Pasażerowie linii podmiejskich na swoje busy będą czekać w innej części placu (teraz przystanek mają na ul. Grota Roweckiego), bliżej wjazdu.

Pod budynkiem dworca powstanie parking z 21 miejscami samochodowymi, a naprzeciwko parking dla autobusów, które mają w Piotrkowie dłuższą przerwę między kursami. Teren zostanie oświetlony nowoczesnymi lampami LED, a jak zaznacza Mariusz Stobiecki, koordynator projektu PCP, wszystkie latarnie, a także elementy małej architektury, będą nawiązywały stylistycznie do tych z ul. Słowackiego i POW.

Drugim etapem inwestycji będzie przebudowa obecnego dworca PKS. W poczekalni powstanie nowoczesny system obsługi podróżnych z możliwością zakupu biletów online, pojawią się tablice multimedialne z rozkładami jazdy, będą toalety oraz część gastronomiczna z miejscem, w którym podróżni oraz mieszkańcy Piotrkowa będą mogli kupić produkty regionalne wprost od producentów z powiatu piotrkowskiego np. miody, wędliny itp.

- Dla ruchu pasażerskiego bardzo ważna jest dobra obsługa gastronomiczna - podkreślił starosta Wojtysiak.

W budynku, który zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, znajdą się również pomieszczenia dla przewoźników m.in. toalety, a jeżeli będzie taka potrzeba, także prysznice.

Koszt przebudowy, planowanej na rok 2022, to 800 tys. - 1 mln zł.

- Jesteśmy przygotowani jako powiat piotrkowski, łącznie w tym roku przeznaczamy na ten cel 1,5 mln złotych, pozyskaliśmy tez 500 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 500 tys - dodał Piotr Wojtysiak.

W konferencji i prezentacji wziął tez udział prezydent Krzysztof Chojniak, bo miasto również będzie uczestniczyć w powstaniu Powiatowego Centrum Przesiadkowego. Wsparcie miasta ma polegać min. na odwodnieniu placu manewrowego i poprowadzeniu ciepłociągu do budynku dworca.

- Mam nadzieję, że dzięki tej współpracy stworzymy piękne i nowoczesne centrum przesiadkowe, nie tylko dla mieszkańców powiatu, ale też dla innych pasażerów, bo już dzisiaj przyjeżdża do Piotrkowa 11 linii międzynarodowych - mówił starosta dziękując prezydentowi za wkład miasta.

Dziękował też - powiatowi za całą inwestycję - Krzysztof Chojniak, który zwrócił uwagę, że przeniesienie minibusów z ul. Grota Roweckiego na teren Powiatowego Centrum Przesiadkowego, odciąży tę ulicę.

- To starostwo jest głównym decydentem i inwestorem, my jako miasto włączamy się w tę inwestycję, chociażby w kwestii tego budynku, który będzie ogrzewany z miejskiej sieci ciepłowniczej. To wymaga wybudowania dość pokaźnego odcinka linii ciepłowniczej. Rozmawialiśmy również o jednej z wiat, która będzie miała nazwę i zostanie wyposażona w logo "Piotrków Trybunalski" - mówił prezydent i zadeklarował też planowane przez magistrat zagospodarowanie terenu przy Wieży Ciśnień, czyli w najbliższym sąsiedztwie PCP. - To jest kolejny etap, w dłużej perspektywie, ale istotny w kontekście tego, co się będzie działo tutaj.

Zapytaliśmy, czy to oznacza m.in. remont zlokalizowanego tam szaletu miejskiego...

- Oczywiście będziemy się starali utrzymać go na najlepszym możliwym poziomie, tak żeby w sposób właściwy służył mieszkańcom Piotrkowa i podróżnym, a w zależności od potrzeb, równolegle będziemy również realizować te działania, żeby nie było rażących dysproporcji - odpowiedział prezydent.

Powstanie Powiatowe Centrum Przesiadkowe Piotrków Trybunalski: tak będzie wyglądał obecny dworzec PKS w Piotrkowie

Powiatowe Centrum Przesiadkowe: Tak będzie wyglądał dworzec ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto