Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przybywa poszkodowanych przez punkt doradztwa kredytowego Personal Finance w Piotrkowie

kw
Przybywa poszkodowanych przez punkt doradztwa kredytowego Personal Finance w Piotrkowie
Przybywa poszkodowanych przez punkt doradztwa kredytowego Personal Finance w Piotrkowie Dariusz Śmgielski
Przybywa poszkodowanych przez punkt doradztwa kredytowego Personal Finance przy ul. Toruńskiej w Piotrkowie. Punkt już nie działa, a policja zatrzymała 18 osób podejrzanych o udział w oszustwach w całym kraju

Osiemnastu prokuratorów, osiemnastu podejrzanych i co najmniej osiemnaście osób poszkodowanych, które korzystały z usług punktu pośrednictwa kredytowego „Personal Finance” przy ul. Toruńskiej w Piotrkowie. Dziś wielu z nich ma do spłacenia wieloletnie kredyty - nawet po kilka - na kilkadziesiąt tysięcy złotych, a do prokuratury rejonowej i na policję ciągle zgłaszają się kolejni poszkodowani.


NABRANI NA KREDYTY

Jeszcze rok temu w punkcie przy ul. Toruńskiej był ruch jak na targu. Do wejścia do środka zachęcały hasła „Obniżymy Twoje raty skutecznie”, „Szybka decyzja w 15 minut”, „Prawdopodobnie najlepszy kredyt na rynku”. Na „czyszczenie BIK” łapało się sporo osób, z których część z biura wychodziło z umową na pośrednictwo kredytowe. Później, gdy dostawali umowy i wczytywali się w ich treść, okazywało się, że zamiast jednego małego kredytu zaciągnęli nawet kilka, jak pani Anna i jej syn. Kobieta, zmanipulowana przez „doradców” z punktu, w ciągu jednego miesiąca zadłużyła się na ponad 130 tys. zł - o sprawie pisaliśmy w sierpniu 2016 roku. Każdy kolejny kredyt - „na lepszych warunkach” miał być na zamknięcie poprzedniego. Tak jej doradzili pracownicy biura Personal Finanse przy ul. Toruńskiej. Zresztą nie tylko jej, bo takich osób było i jest więcej, choć punkt już nie działa, ciągle zgłaszają się do prokuratury i na policję. Tymczasem lokal po „Personal Finance” stoi pusty, punkt pośrednictwa kredytowego, szyldy i reklamy zniknęły z Toruńskiej...

Pani Anna i jej syn byli pierwszymi poszkodowanymi, którzy złożyli oficjalne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w PR w Piotrkowie. Jak informuje Agnieszka Kuźnicka, prokurator rejonowy w Piotrkowie, od sierpnia 2016 do dziś, prokuratura przyjęła 18 takich zgłoszeń, część dotyczy kredytów zaciąganych jeszcze w 2015 roku. - Ostatnie zawiadomienie przyjęliśmy 19 maja - mówi prokurator Kuźnicka i dodaje, że sprawa dotyczy kredytu zaciągniętego przez mieszkańca pow. kutnowskiego we wrześniu 2015 roku. Jak wynika z materiałów, którymi dysponują śledczy, z usług punktu pośrednictwa korzystali mieszkańcy powiatu piotrkowskiego, ale i Radomska i innych okolicznych miejscowości. Nowe zawiadomienia to efekt apeli prokuratury z Wrocławia, która zajmuje się sprawą oszustw i to do niej przekazywane wszystkie wpływające sprawy. Również do śledczych do Wrocławia trafiają zgłoszenia poszkodowanych, którzy swoje pierwsze kroki kierują do KMP w Piotrkowie.

Efekt pracy wrocławskich śledczych już jest. W lutym doszło do pierwszych zatrzymań, bo powołany specjalny zespół śledczy przy Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu nie ma wątpliwości, że prowadzący firmę Personal Finance i podobne do niej Council Finance, Aurum Finance, El Global czy Kancelarii Prawnej Proculus to zorganizowana grupa przestępcza, która działała na terenie całego kraju i dopuszczała się oszustw kredytowych, a także zajmowała się praniem brudnych pieniędzy.

Jak potwierdza Anna Zimoląg, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, do tej pory zarzuty usłyszało 18 osób (sformułowano je także wobec kolejnej, ale nie ogłoszono, bo podejrzana się ukrywa).

Są to m.in. Marek K., dyrektor generalny ds. sprzedaży i działu reklamacji w Council Sp. z o.o., który organizował i koordynował sieć firm doradztwa kredytowego, które doprowadzały swoich klientów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Markowi K. śledczy zarzucili też udział w 61 oszustwach i usiłowaniu oszustw przez wprowadzanie klientów w błąd co do warunków umowy - kwota, o której mówi prokuratura to nie mniej niż 6.753.553,42 zł. Kolejne zatrzymane osoby m.in. to pracownicy różnych szczebli firm pośredniczących w zawieraniu umów kredytowych. Wobec sześciorga z podejrzanych sąd zastosował areszt tymczasowy, a wobec kolejnych dwunastu - dozór policji, zakaz kontaktów z innymi osobami objętymi śledztwem, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe. Według śledczych, pokrzywdzonych w całym kraju może być nawet kilkanaście tysięcy osób.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto