Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PZOZ w Piotrkowie kontra Urząd Miasta: walka na oświadczenia ws. przychodni przy ul. Dmowskiego

kw
Dariusz Śmigielski
Najpierw było oświadczenie miasta, potem wypowiedź wicestarosty, wczoraj znów oświadczenie magistratu ws. "kłamliwych doniesień PZOZ", a dziś oświadczenie dyrektor szpitala, którym odpowiada ona na zarzuty miasta... Głównym tematem jest sprawa przyszłości przychodni przy ul. Dmowskiego w Piotrkowie.

PZOZ w Piotrkowie kontra Urząd Miasta: walka na oświadczenia ws. przychodni przy ul. Dmowskiego

Pierwsze oświadczenie UM pojawiło się tydzień temu. Oto jego treść:

"Do Urzędu Miasta docierają głosy zaniepokojonych piotrkowian dotyczące zmian w przychodniach PZOZ działających na terenie miasta. Informujemy, że właścicielem tych ośrodków jest Starostwo Powiatowe.
W ostatnim czasie nasiliły się obawy piotrkowian związane ze zmianami zachodzącymi w przychodniach należących do Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Wielu mieszkańców zgłasza je do Urzędu Miasta.
Wyjaśniamy!
Przychodnie znajdujące się przy ulicach: Roosevelta 3, Wyzwolenia 1, Armii Krajowej 11 oraz Dmowskiego 47, jak i szpital powiatowy przy ul. Roosevelta, są własnością Starostwa Powiatowego. To Zarząd Powiatu, ze Starostą na czele, sprawuje nadzór oraz jest odpowiedzialny za wszelkie zmiany i uciążliwości z nich wynikające.
W związku z powyższym zwracamy się z apelem do mieszkańców o kierowanie swoich uwag do Starostwa Powiatowego mieszczącego się przy ulicy Dąbrowskiego 7.

Pojawiają się medialne doniesienia, w których padają nieprawdziwe informacje jakoby Urząd Miasta nosił się zamiarem sprzedaży nieruchomości przy Dmowskiego 47. Prawda jest taka, że miasto nie miało i nie ma zamiaru sprzedawać tego budynku.
Starostwo Powiatowe od 2000 roku ma podpisaną umowę z miastem na bezpłatne użyczenie budynku na prowadzenie przychodni. Umowa ważna jest do końca 2019 roku i na chwilę obecną miasto nie otrzymało pisma od Starostwa o wypowiedzeniu umowy użyczenia (red. zgodnie z zapisami umowy okres wypowiedzenia wynosi 6 miesięcy). Dodatkowo piotrkowski magistrat o wszystkim dowiaduje się z medialnych doniesień.
Prezydent Miasta wystosował również pismo do Starosty Powiatowego w sprawie podjęcia działań zmierzających do poprawy obsługi mieszkańców przez Przychodnie POZ.
Urząd Miasta w 2012 roku zgłosił chęć przejęcia szpitala wraz z poradniami specjalistycznymi i wszystkimi przychodniami POZ położonymi na terenie miasta. Wówczas Starostwo Powiatowe nie przystało na tę propozycję."

Zarzuty odpierał wicestarosta Piotr Wojtysiak, w radiu Strefa FM zachęcając miasto do otwarcia w budynku przy ul. Dmowskiego swojej przychodni. Tą obecnie funkcjonującą, z której usług korzystają przede wszystkim mieszkańcy Piotrkowa, prowadzi PZOZ, dla którego organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Piotrkowie. Podkreślał przy tym, że zapewnienie opieki medycznej to zadanie własne także powiatu grodzkiego, jakim jednocześnie jest miasto. Wicestarosta wyrażał ponadto zdziwienie treścią oświadczenia urzędu miasta w kontekście rzekomego braku wiedzy o planowanych przez powiat działaniach, bo miasto ma swojego przedstawiciela w radzie społecznej PZOZ.

Kolejne oświadczenie UM wydał wczoraj, już po złożeniu przez radnych opozycji drugiego wniosku o zwołanie nadzwyczajnej sesji ws. służby zdrowia w mieście. Radni chcą się m. in. dowiedzieć, kto zgodnie z przepisami odpowiada za organizację i zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych piotrkowian.

**

CZYTAJ TAKŻE - PACJENCI PROTESTUJĄ

**

Oto treść kolejnego oświadzczenia władz Piotrkowa:

"Dyrekcja Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej wydała oświadczenie (opatrzone jedynie pieczęcią firmową bez podpisów osób reprezentujących), w którym rozpowszechnia kłamliwe informacje dotyczące stanu technicznego budynku przy ulicy Dmowskiego 47.
Z całą stanowczością dementujemy nieprawdziwe informacje umyślnie rozpowszechniane przez władze PZOZ.
Uprzejmie informujemy, że budynek ten jest w dobrym stanie technicznym. Potwierdzeniem tego jest fakt funkcjonowania obok gabinetów lekarskich, takich instytucji, jak: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Od kilkunastu lat Starostwo Powiatowe (organ tworzący PZOZ) nieodpłatnie użytkuje budynek pod Przychodnię nr 5. Ponosi wyłącznie koszty za energię, wodę i ciepło. Przez cały okres użytkowania do Urzędu Miasta nie zgłaszano uwag na temat stanu technicznego budynku przy ul. Dmowskiego 47.
Jaki cel przyświeca rozpowszechnianiu kłamliwych informacji i czemu ma służyć podejmowanie takich działań przez Zarząd Powiatu Piotrkowskiego ze Starostą Stanisławem Cubałą na czele? NIE WIEMY."

Dziś swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiła Eliza Bartkowska, p.o. dyrektora PZOZ w Piotrkowie:

"Informuję, że nigdy nie twierdziłam, a tym bardziej nie wydałam oświadczenia w sprawie stanu technicznego budynku, w którym mieści się prowadzona przez Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie Przychodnia nr 5. Ogłoszenie, na które powołuje się Pan Rzecznik Prezydenta Miasta, zostało zredagowane przez pracownika PZOZ bez mojej wcześniejszej akceptacji. Za to nieporozumienie serdecznie przepraszam.
Wszelkie wypowiedzi na temat budynku przy ul. Dmowskiego 47, dotyczą powodów decyzji o zmianie lokalizacji Przychodni nr 5. Najważniejszym z nich jest fakt, że budynek jest własnością miasta Piotrkowa Trybunalskiego, a użytkowane przez Poradnię nr 5 pomieszczenia, nie spełniają wymogów, warunkujących prowadzenie w nich działalności leczniczej, do czego obliguje nas rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 roku. Ich dostosowanie wymaga kosztownych inwestycji i ani PZOZ, ani samorząd powiatu piotrkowskiego, nie zamierza inwestować w budynek, którego nie jest właścicielem. Dodatkowo na przełomie lat - o ponad połowę - zmniejszyła się liczba deklarowanych do Przychodni nr 5 pacjentów (z 6700 do 3200 osób), związane z otwarciem w Piotrkowie wielu niepublicznych ośrodków zdrowia. Zasadne zatem i racjonalne z punktu widzenia efektywności jest przeniesienie Przychodni nr 5 do wyremontowanego budynku Przychodni nr 4, przy ul. Armii Krajowej 4.
Zmiany organizacyjne w prowadzonych przez Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie, piotrkowskich placówkach POZ, zbiegły się także z trudnościami kadrowymi, z jakimi boryka się publiczna służba zdrowia w
całym województwie. Aby zapewnić naszym pacjentom pełną obsadę lekarską, po tym jak 3 lekarzy zrezygnowało z pracy w Przychodni nr 5, istnieje konieczność skoncentrowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. W
efekcie możemy wydłużyć czas pracy wszystkich Przychodni do godziny 18.00, wprowadzić zapisy na godziny do wybranych lekarzy telefonicznie i zagwarantować wymaganą liczbę lekarzy w danej placówce.
Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby zminimalizować uciążliwości, związane z niezbędnymi zmianami w organizacji piotrkowskiej, publicznej służby zdrowia. Za wszelkie niedogodności już teraz gorąco przeprasza. Jestem przekonana, że obecne działania przyczynią się do świadczenia usług zdrowotnych na jak najwyższym
poziomie i zapewnieniu komfortowych warunków wszystkim naszym pacjentom."

PRZENOSZĄ PORADNIE, PACJENCI ZBIERAJĄ PODPISY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto