Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stanisław Nicieja o zderzeniu chrześcijaństwa i islamu. Za nami spotkanie z cyklu "Kresy" w Mediatece ZDJĘCIA

Dagmara Kubczak
Wideo
od 16 lat
Profesor Stanisław Nicieja, autor książek i historyk, był gościem biblioteki w Piotrkowie. Jego wykład pn. "Twierdze kresowe Rzeczypospolitej. Zderzenie dwóch cywilizacji - chrześcijaństwa i islamu", cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko miłośników historii i kultury.

Prof. Stanisław Nicieja w Mediatece w Piotrkowie

Zderzenie dwóch cywilizacji - chrześcijaństwa i islamu było tematem wykładu prof. Stanisława Niciei, który był gościem piotrkowskiej biblioteki. Było to trzecie spotkanie z cyklu pn. „Kresy” organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, a odbyło się w środowy wieczór (15 listopada) w Mediatece.

Prof. Nicieja jest autorem setek artykułów i 40 książek, w tym już 19 tomów „Kresowej Atlantydy”. Autor odtworzył w nich historię kilkudziesięciu miejscowości utraconych przez Polskę na wschodzie przez II wojnę światową. Choć nie pochodzi z Kresów - urodził się na Dolnym Śląsku, to historia tego miejsca szczególnie go ujęła i jemu poświęcił swoją pracę badawczą.

- To jest fascynacja, nagle się ulega jakimś faktem, kobietą, jakimś zjawiskiem - mówił dziennikarzom tuż przed spotkaniem prof. Stanisław Nicieja. - Ja nie mam nic wspólnego z Kresami i to, że podjąłem ten temat, który trzyma mnie od 35 lat, to absolutny przypadek. Mój przyjaciel z uniwersytetu miał wczasy w Bułgarii, mówi mam miejsce w samochodzie to cię wezmę, mówi. A do Bułgarii jechało się wówczas przez Lwów. Kolega robił interesy handlowe, a mnie zostawił na cały dzień. Wsiadłem w tramwaj i zajechałem pod niezwykłe miejsce, o którym nie miałem pojęcia, pod cmentarz Łyczakowski, cmentarz park. Zająłem się tym cmentarzem, zrobiłem tysiące zdjęć, wydałem książkę, która była książką roku, bestsellerem. I tak to się zaczęło od Lwowa - dodał.

Najnowszy tom "Kresowej Atlantydy" to historia czterech miast kresowych: Żółkwi, Mostów Wielkich, Brodów i Czortkowa oraz kilkadziesiąt biografii mieszkańców tamtej krainy, w tym polskiego zdobywcy Kremla – hetmana Stanisława Żółkiewskiego, światowej sławy twórców: Józefa Rotha – pisarza i Wojciecha Kilara – kompozytora, piewcy Lwowa – Jerzego Janickiego czy matki psychologa Zygmunta Freuda. To również historia słynnej szkoły policyjnej w Mostach Wielkich oraz losy jej wychowanków, a także ostra polemika z głosicielami tezy o „polskich kolonizatorach” na Kresach.

Stanisław Nicieja o zderzeniu chrześcijaństwa i islamu. Za n...

Biblioteka zaprasza także na kolejne spotkania – w najbliższych dniach gośćmi będą m.in. piotrkowski pisarz Mariusz Koperski i dziennikarz Jakub Porada. Można także zwiedzać nowe wystawy. Jedna z nich prezentuje dziesięć najcenniejszych zabytków rękopiśmiennych ze skarbca Biblioteki Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto