18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z rodzinnego albumu 7 Dni Piotrków. Strażacy z Sulejowa organizowali sylwestra i noc świętojańską

Kasia Renkiel
Irena i Władysław Kieruzalowie w czasie pracy. Oboje pracowali w urzędzie miasta w Sulejowie. Fotografię zrobiono  w 1938 roku
Irena i Władysław Kieruzalowie w czasie pracy. Oboje pracowali w urzędzie miasta w Sulejowie. Fotografię zrobiono w 1938 roku Archiwum Jana Millera
Z rodzinnego albumu 7 Dni Piotrków. Tym razem przedstawiamy ciekawą historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulejowie.

W latach 20 i późniejszych ubiegłego stulecia to właśnie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulejowie organizowali przedstawienia teatralne, obchody nocy świętojańskiej czy bale sylwestrowe.

Jednym ze strażaków był Władysław Kieruzal, zastępca sekretarza, a później starszy kancelistaw urzędzie miejskim. Jako urzędnik często brał udział w różnych uroczystościach. Jedną z nich było otwarcie drogi z Sulejowa do Łęczna w 1937 roku. Dwa lata później podczas niemieckiego bombardowania sporządzał spis ofiar i brał udział w porządkowaniu ciał zabitych.

Czytaj także Z rodzinnego albumu "7 Dni Piotrków"

Pan Władysław był również członkiem orkiestry, która działała przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulejowie oraz zastępcą dyrygenta kapelmistrza, którym był wówczas Józef Podlewski. Grał tam na trąbce. Warto wspomnieć, że w tamtych czasach często to właśnie strażacy organizowali huczne bale sylwestrowe na sali OSP.

- Sami przygotowywali dekoracje, o wszystko potrafili zadbać - mówi Jan Miller, piotrkowianin od 52 lat mieszkający w Sulejowie. - Władysław pojawiał się na nich ze swoją żoną Ireną z domu Skarżyńska.

Straż oficjalnie powstała 14 maja 1905 roku, a jej założycielami byli: ks. Antoni Grochowski (pierwszy prezes), Stanisław Carski, Antoni Kuczyński, Teofil Mantej, Juliusz Matyjaszewski, Józef Łapiński i Adam Erhard (późniejszy burmistrz Sulejowa). Przy straży funkcjonował chór oraz grupa teatralna Lutnia, założona w 1909 roku przez Stanisława Blisiewicza. Zespół zaprezentował się m.in. w czerwcu 1914 roku podczas nocy świętojańskiej na rzece Pilicy.

- Grupa miała własną salę i piękne stroje. Odnosiła sukcesy w całej Polsce - mówi pan Jan, który od 2006 roku jest honorowym członkiem OSP w Sulejowie, a od ponad 30 lat członkiem wspierającym OSP.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto