Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za projekt naukowy mają szansę na stypendia w USA

Katarzyna Renkiel
Kacper Bąbol, Żaneta Wewiura, Joanna Jurek oraz ich opiekunka Izabela Masłowska (z lewej) cieszą się z sukcesu
Kacper Bąbol, Żaneta Wewiura, Joanna Jurek oraz ich opiekunka Izabela Masłowska (z lewej) cieszą się z sukcesu Dariusz Śmigielski
Za pracę badawczą dotyczącą konserwacji warzyw i owoców na przykładzie rzodkiewki młodzi naukowcy z I LO w Piotrkowie mają szansę na stypendium na zagranicznej uczelni.

Jak zachować świeżość roślin przy minimalnych nakładach finansowych stosując do tego celu substancje znane na co dzień? Pracą na ten temat licealiści z Chrobrego zapewnili sobie udział w trzecim etapie Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory 2013.

Sukces jest tym większy, że w eliminacjach pierwszoklasiści pokonali projekty studentów z uniwersytetów, a nawet politechnik. Młode koło naukowców tworzą Joanna Jurek, Kacper Bąbol (oboje z Piotrko-wa) i Żaneta Wewiura (z Gorzkowic). Kołem opiekuje się nauczycielka biologii dr Izabela Masłowska.

- Trochę się przestraszyłam, gdy zobaczyłam, jakie prace biorą udział w konkursie - mówi Joanna Jurek, uczennica I c z I LO im. Chrobrego. - Były tam projekty o sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologiach, myślałam, że nasz nie ma szans, ale udało się. Jury doceniło u nas przede wszystkim nowatorstwo.

Tematem pracy był: ,,Wpływ kwasu octowego (kwasu etanowego) oraz kwasu mlekowego (kwasu 2-hydroksypropanowego) na trwałość i przydatność do spożycia korzenia jadalnego rzodkiewki Raphanus Sativus odmiana Mila". Sam pomysł zrodził się całkowicie przypadkiem.

- Rozmawiałam z koleżanką, która jest wegetarianką, na temat konserwacji żywności i tak jakoś wyszło - opowiada Joanna, która jest liderką trzyosobowego zespołu młodych naukowców z I LO. - O samym konkursie dowiedziałam się przypadkiem, dzień przed końcowym terminem zgłoszeń.

Projekty, biorące udział w festiwalu, opierają się głównie na eksperymentach, które młodzi ludzie przeprowadzają w domu.

- Na początku wyglądało to tak, że rozpoczęliśmy hodowlę rzodkiewek u mnie w domu w słoikach - opowiada Asia Jurek. - Później były badania pod mikroskopem i metodą prób i błędów staraliśmy się znaleźć odpowiednią dawkę kwasu, który można wstrzyknąć, aby osiągnąć pożądany efekt - dodaje.

W większości przypadków tego typu badania są przeprowadzane na fasolach, uczniowie Chrobrego postawili jednak na oryginalność i wybór padł na rzodkiewkę.

Pod koniec stycznia licealiści przedstawili swoją pracę w formie plakatu, spodobała się ona na tyle, że przeszli do kolejnego etapu konkursu.

- Nie spodziewałam się takiego sukcesu - mówi Joanna, która nauką jest zafascynowana od kilku lat. Jej konikiem jest przede wszystkim chemia i biologia, choć, jak sama przyznaje, ma interdyscyplinarne zainteresowania. - W przyszłości chciałabym studiować za granicą, a później pracować w laboratorium.

Jeśli w kolejnym etapie licealiści przekonają jury do swojego projektu, ich marzenie może się spełnić.

- Jestem dumna z ich sukcesu - mówi Izabela Masłowska, opiekunka koła i nauczycielka biologii w I LO. - Wiem, że udział w tym konkursie daje szansę na zdobycie stypendium na jednej z zagranicznych uczelni.

Po raz pierwszy festiwal nie zakończy się na ogólnopolskim etapie, ale rozszerzy się również na etap międzynarodowy (w Arizonie w USA).

- Staram się wspierać moich uczniów pod każdym względem. - mówi nauczycielka. - Pomagałam wybrać temat, tłumacząc, który nadaje się do konkursu.

W zakresie badań piotrkowscy licealiści współpracują z Wydziałem Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Wydziałem Chemii Nieorganicznej na Politechnice Łódzkiej. - To drugi projekt moich podopiecznych, ale pierwszy, który odniósł taki sukces - cieszy się Izabela Masłowska.

W styczniu z inicjatywy Joanny Jurek powstał blog badawczy, na którym zamieszczane są zdjęcia z eksperymentów i opisane postępy w badaniach prowadzonych przez licealistów.

- Ostatnio rozszerzyliśmy je m.in. o pszenicę, sałatę i owies - mówi Joasia, która obecnie pracuje też nad syntezą nanocząstek z ligandami ciekłokrystalicznymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto