Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Jarostach powstaną bariery akustyczne?

Katarzyna Renkiel
Karol Sochacki: Chcemy ekrany, ale nikt nie chce nas słuchać
Karol Sochacki: Chcemy ekrany, ale nikt nie chce nas słuchać Dariusz Śmigielski
Mieszkańcy Jarost walczą o bariery akustyczne, które mają powstać, ale tylko po jednej stronie drogi.

Bariery chroniące przed hałasem i przejście w formie tunelu przez drogę krajową nr 8 są przedmiotem sporu, jaki od pewnego czasu toczy się między mieszkańcami wsi Jarosty w powiecie piotrkowskim a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.

W ramach projektu i rozbudowy trasy DK8 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku między Piotrkowem Trybunalskim i Rawą Mazowiecką zaplanowano wybudowanie ekranów akustycznych, ale... tylko po południowej stronie drogi.

- Nie rozumiemy, dlaczego podjęto taką decyzję, skoro domy po obu stronach znajdują się w takiej samej odległości - uważa Karol Sochacki, jeden z mieszkańców.

Pan Karol w imieniu wszystkich mieszkańców wysłał do GDDKiA kilka pism w tej sprawie. W odpowiedzi otrzymał informację, że na takie uwagi jest za późno, bo cały plan został już zatwierdzony.

Jak twierdzi Maciej Zalewski, specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA w Łodzi, lokalizacja ekranów akustycznych w rejonie wsi Jarosty oraz ich rodzaj zostały wyraźnie określone w decyzji wojewody łódzkiego z czerwca 2006 roku o "środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia", która została wydana na podstawie "raportu o oddziaływaniu na środowisko" planowanej inwestycji.

- Wymagania z decyzji środowiskowej dotyczące lokalizacji i rodzaju ekranów akustycznych były podstawą do opracowania projektu budowlanego, na podstawie którego wojewoda łódzki udzielił pozwolenia na budowę - informuje Maciej Zalewski. - Żaden mieszkaniec Jarost nie zgłaszał uwag na etapie wydawania tej decyzji środowiskowej.

Jednak, jak twierdzi Karol Sochacki, nikt nie poinformował mieszkańców Jarost nawet o takiej możliwości.

Mieszkańcy czują się dyskryminowani, bo ekrany pojawiły się po stronie Piotrkowa, a po stronie wsi Jarosty już nie.

Maciej Zalewski pociesza jednak, że koniec inwestycji nie przesądza sprawy. - Wszystkie wnioski dotyczące budowy dodatkowych ekranów akustycznych zostaną uwzględnione w porealizacyjnym raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko, opracowywanym po zakończeniu inwestycji - twierdzi. - Jeżeli wyniki przeprowadzonej oceny wskażą, iż na omawianym odcinku drogi należy wybudować dodatkowe ekrany akustyczne, wówczas takie ekrany zostaną wykonane w ramach robót uzupełniających.

Na razie bariery akustyczne powstają, ale tylko po jednej stronie. Koniec prac zaplanowano na wrzesień tego roku. Dla mieszkańców Jarost oznacza to niestety, że ewentualne dobudowanie kolejnych będzie rozpatrywane dopiero za rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto