Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorączka planowanej S12 w gminach i Piotrkowie. Mieszkańcy zgłosili uwagi i zastrzeżenia

Aleksandra Tyczyńska
W lutowych spotkaniach z projektantem udział wzięły setki mieszkańców
W lutowych spotkaniach z projektantem udział wzięły setki mieszkańców Dariusz Śmigielski
Prawie 1,5 tysiąca wniosków, uwag i zastrzeżeń mieszkańców Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego wpłynęło do projektanta planowanej drogi ekspresowej nr 12, firmy Arcadis. Wiele z nich zostało uwzględnionych w raporcie z konsultacji społecznych, a niektóre przyczyniły się do powstania nowych wariantów przebiegu S12.

Szczególnie duży odzew był w gminie Sulejów. Do projektanta wpłynęło 21 wniosków, w tym także grupowe, pod którymi podpisało się nawet po kilkadziesiąt osób. Mieszkańcy, głównie Zalesic, Zalesic Kolonii, Witowa i Witowa Kolonii oprotestowali wszystkie przedstawione w trakcie spotkań warianty. Główny powód to wejście ekspresówki między ich zabudowania, wpływ na środowisko naturalne i problemy komunikacyjne. Zaproponowali nowe rozwiązania i przyczyniły się one do rozrysowania trzech nowych wariantów.

Wszystkie wytyczone przed konsultacjami warianty nie spodobały się także mieszkańcom Bujen i Kolonii Bujny w gminie Wola Krzysztoporska, gdzie S12 ma zaczynać swój bieg. Tu także sprzeciw wzbudziło zbyt bliskie sąsiedztwo z istniejącymi domami i tymi, które będą w najbliższej przyszłości budowane.
Podobna liczba wniosków wpłynęła z gminy Rozprza, ale tu oprotestowany został głównie wariant pomarańczowy, który podzieliłby grunty rolne m.in. mieszkańców Longinó-wki, a przez to utrudnił im gospodarowanie na nich.

Z gminy Aleksandrów nie było ani głosów za, ani przeciw. Piotrków (219 wniosków, w tym kilka grupowych) natomiast zaakceptował na ogół wariant pomarańczowy, praktycznie omijający miasto i sprzeciwił się niebieskiemu, który najbardziej koliduje z zabudową przemysłową i mieszkaniową.

Do ustalenia ostatecznego przebiegu S12 jeszcze długa droga. Każdy z ośmiu wariantów otrzyma określoną liczbę punktów, a to, czy jest akceptowany, czy nie przez mieszkańców, jest tylko jednym z kryteriów. Wariant, który otrzyma najwięcej punktów, GDDKiA w Łodzi prześle do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i jeśli ta nie będzie miała zastrzeżeń, zostanie on zatwierdzony. Nastąpi to za ok. rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto