Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile Urząd Miasta zapłaci za sprzątanie, ochronę i obsługę prawną?

Aleksandra Tyczyńska
Umowa z wyłonioną w przetargu firmą ochroniarską ma obowiązywać dwa lata
Umowa z wyłonioną w przetargu firmą ochroniarską ma obowiązywać dwa lata Aleksandra Tyczyńska
Na sprzątanie, ochronę i obsługę prawną przez najbliższe lata Urząd Miasta w Piotrkowie planuje wydać 1,5 miliona złotych.

Na najbliższej sesji Rady Miasta piotrkowscy radni zdecydują o zmianach w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2011- 2029. Przewiduje ona m.in. zawarcie przez prezydenta miasta umów z zewnętrznymi firmami - na sprzątanie pomieszczeń biurowych i otoczenia budynków urzędu, ich ochronę i obsługę prawną do 2016 roku - wartych prawie 1,5 mln zł.

Czy taka kwota za sprzątanie, ochronę i obsługę prawną magistratu to dużo, czy mało? Czy miasto musi podpisywać umowy na świadczenie tych usług aż do 2016 roku? Odpowiedzi na te pytania, jeszcze przed najbliższą środową sesją, na której będzie głosowanie nad projektem zmian, chcą poznać opozycyjni radni w Piotrkowie.
- Nadmierne wydatki z budżetu miasta zawsze budzą zastrzeżenia i w tym wypadku są wątpliwości - mówi radny Piotr Masiarek. - Projekt uchwały był omawiany na komisji polityki gospodarczej, ale my, radni PiS, wstrzymaliśmy się na razie od jego oceny. Przed sesją chcielibyśmy się dowiedzieć, z czego wynika taka prognoza wydatków i czy dla miasta na pewno jest korzystne podpisywanie umów na tak długi czas.

- Według mnie prognoza to dokument, który nijak ma się do budżetu, przynajmniej jeśli chodzi o ten rok - dodaje z kolei radny Krzysztof Kozłowski. - Mam wrażenie, że wpisuje się kwoty wzięte z sufitu, a później tylko jakoś dopasowuje do rzeczywistych wydatków.

Elżbieta Jarszak, koordynator biura prasowego prezydenta miasta, wyjaśnia, że dzięki zaplanowaniu i wpisaniu tych wydatków do WPF na lata 2011- 2029 zapewnia się ciągłość obsługi urzędu bez konieczności robienia przetargów co rok. Z zasady też - jak przekonuje - wieloletnie umowy na usługi są korzystniejsze dla zleceniodawcy. - Podpisanie wieloletnich umów zapewni stałą cenę za usługę, bo w trakcie obowiązywania umowy nie ulegnie ona zmianie - wyjaśnia Elżbieta Jarszak.

Dodaje, że wartość usług została oszacowana na podstawie analizy kosztów ponoszonych w minionych latach na rzecz firm, wykonujących ochronę, sprzątanie oraz umów z radcami prawnymi z uwzględnieniem inflacyjnego wzrostu cen.
Jeśli radni zaakceptują zmiany i przegłosują projekt uchwały, to w tym roku urząd ogłosi przetarg i podpisze umowy, ale ich realizacja rozpocznie się w przyszłym roku.

Umowa na obsługę prawną będzie obowiązywała przez cztery lata, a na ochronę i sprzątanie magistrat planuje podpisanie umów dwuletnich. Widoczne jeszcze w 2016 roku wydatki związane z tym działem usług dla urzędu wynikają z końcowych rozliczeń.
Wśród zmian w WPF są ponadto te dotyczące limitów wydatków na modernizację oczyszczalni ścieków, rocznych opłat za wieczyste użytkowanie gruntów Skarbu Państwa i znakowania psów za pomocą chipów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto