MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ławnicy w Piotrkowie wybrani

Aleksandra Tyczyńska
Ławnicy otrzymują rekompensatę pieniężną ze Skarbu Państwa, która obecnie wynosi około 60 złotych za dzień pracy
Ławnicy otrzymują rekompensatę pieniężną ze Skarbu Państwa, która obecnie wynosi około 60 złotych za dzień pracy Dariusz Śmigielski
Piotrkowscy radni wybrali ławników na nową kadencję. Ławnicy chcą zainteresować Rzecznika Praw Obywatelskich m. in. kwestią nierównomiernego przydzielania spraw w SO w Piotrkowie.

Minioną kadencję niektórzy ławnicy, np. wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Piotrkowie, zakończyli udziałem w zaledwie kilkunastu wokandach, podczas gdy inni mieli ich ponad 200. O takie zestwienie poprosił jeden z ławników, który problemem dysproporcji w liczbie przydzielanych spraw chce zainteresować Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Możemy tylko domyślać się, że są sędziowie, którzy nie życzą sobie ławników, powiedzmy kłopotliwych, takich którzy zadają pytania, mają wątpliwości, są dociekliwi, czasem spierają się z sędziami - mówi jeden z piotrkowskich ławników, członek Krajowej Rady Sędziów Społecznych, dodając, że nie wszyscy ławnicy są zainteresowani pełnieniem roli przysłowiowych wazonów, tkwiących po obu stronach sędziego.

Zaznacza przy tym, że w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie regulaminu urzędowania sądów powszechnych jest zapis, który wskazuje, że wydziały powinny zapewniać w miarę równomierny udział poszczególnych ławników w rozprawach. Dlatego też sprawą chce zainteresować RPO.

- Przygotowujemy pismo w tej sprawie - mówi.

Ławnicy w Piotrkowie wybrani

Z upoważnienia prezes SO w Piotrkowie otrzymaliśmy odpowiedź, że przewodniczący I Wydziału Cywilnego dostrzega dysproporcje w ilości uczestnictwa poszczególnych ławników w posiedzeniach, ale wyjaśnia, że wynika to z kwestii ich dyspozycyjności, obowiązków zawodowych. „Z tych też powodów liczba udziału tych ławników w posiedzeniach jest niższa od ławników, którzy są już emerytami lub rencistami i w zasadzie stanowią większość składu ławniczego” - czytamy w odpowiedzi wraz z zapewnieniem, że sędziowie nie wskazują z jakimi ławnikami chcieliby orzekać w danej sprawie. Ponadto: „Do tej pory w I Wydziale Cywilnym była praktyka , że ławnicy ustnie bądź telefonicznie odmawiali uczestnictwa w posiedzeniach lub miesiącami nie odbierali telefonu od pracowników sądu. Aby wykazać i uzasadnić występujące różnice w liczbie posiedzeń poszczególnych ławników zarządzono, by pracownicy sporządzali notatki służbowe z rozmów, w których wskazane będą przyczyny odmowy udziału w posiedzeniach sądu bądź brak kontaktu z ławnikiem”.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto