Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mediateka w Piotrkowie: Nową bibliotekę wybuduje firma KARTEL za 32,6 mln złotych

Redakcja
Mediateka w Piotrkowie: Nową bibliotekę wybuduje firma KARTEL za 32,6 mln złotych
Mediateka w Piotrkowie: Nową bibliotekę wybuduje firma KARTEL za 32,6 mln złotych Wizualizacja - materiały Urzędu Miasta Piotrkowa
Po żmudnym postępowaniu przetargowym, miasto wybrało wykonawcę, który zajmie się budową nowego gmachu biblioteki na pl. Pofranciszkańskim. Za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy Kartel z Jędrzejowa, która opiewa na 32,6 mln złotych. Pozostali oferenci mają jeszcze czas na ewentualne odwołania.

Mediateka w Piotrkowie: Nową bibliotekę wybuduje firma Kartel za 32,6 mln złotych

Ta sztandarowa inwestycja w ostatnim roku samorządowej kadencji jest oczkiem w głowie prezydenta Krzysztofa Chojniaka, ale budzi też wiele kontrowersji, bo Piotrków nie doczekał się na realizację ani grosza z żadnych źródeł zewnętrznych i miasto w całości samo bierze na siebie wysokie koszty budowy i wyposażenia obiektu.

O realizację nowej biblioteki, nazywanej przez urzędników mediateką, ubiegało się pięciu wykonawców. 1 sierpnia w Biuletynie Informacji Publicznej miasto ogłosiło w końcu wynik przetargu, uznając, że najkorzystniejszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego KARTEL SA z Jędrzejowa. Zaproponowało ono wybudowanie biblioteki za dokładnie 32 mln 583 tys. 268 złotych i 29 groszy, a oferta została oceniona na 98 punktów.

Zaledwie o pół punktu mniej (97,45 pkt.) zyskała oferta Mostostalu Warszawa, opiewająca na minimalnie wyższą kwotę - 32 mln 942 tys. 965 zł i 30 groszy.

Pozostałe oferty oceniono odpowiednio na: 85,43 pkt. - konsorcjum ALSTAL z Inowrocławia, 83,34 pkt. - ROSA-BUD z Radomia i 38 pkt. - Budimex z Warszawy, którego oferta była najdroższa i opiewała na 37,8 mln zł.

Wybór najkorzystniejszej oferty nie oznacza jednak jeszcze zakończenia postępowania przetargowego i rozpoczęcia robót, bo miasto liczy się z odwołaniami, jakie mogą złożyć przegrani oferenci.

- Zdajemy sobie sprawę, że trzeba się liczyć z ewentualnymi odwołaniami i to może przedłużyć ten proces. Podpisanie umowy to może być kwestia trzech najbliższych tygodni, ale równie dobrze może to potrwać dwa miesiące, tego wykluczyć nie możemy - zastrzegł prezydent Krzysztof Chojniak podczas ostatniego briefingu prasowego.

Dodał, że jeżeli umowa zostanie podpisana „w porę”, to jeszcze w tym roku rozpoczną się prace ziemne, a być może pojawi się też część elementów konstrukcyjnych. Wiadomo jednak, że niezbędne są też prace archeologiczne.

Małgorzata Majczyna, dyrektor biura inwestycji i remontów, przypomina, że wzdłuż ulicy Zamkowej i zmodernizowanego pasażu, były zabudowania gospodarcze albo związane z klasztorem franciszkanów albo zabudowaniami 25. Pułku Piechoty.

- Sądzę, że w trakcie naszych robót ziemnych natrafimy na resztki tych zabudowań - przewiduje Majczyna.

Po opublikowaniu w BIP informacji o wybraniu najkorzystniejszej oferty, firmy startujące w przetargu mają 10 dni na ewentualne odwołania.

- Te dziesięć dni liczone jest od następnego dnia po ukazaniu się ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej. W przypadku mediateki 10 dni liczymy więc od 2 sierpnia, a termin składania odwołań mija 11 sierpnia o północy - wyjaśnia Krzysztof Rudzki z biura prasowego Urzędu Miasta Piotrkowa.

Oferenci odwołania składają do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, a ich kopia trafia do zamawiającego. - Obecnie nie mamy żadnych sygnałów dotyczących ewentualnych odwołań - dodaje Rudzki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto