Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy chcą, by Rozprza była miastem. ZA prawie 70 procent głosujących

Aleksandra Tyczyńska
Aleksandra Tyczyńska
Rozprza to stolica ponad dwunastotysięcznej gminy. Sama miejscowość liczy 1.623 mieszkańców
Rozprza to stolica ponad dwunastotysięcznej gminy. Sama miejscowość liczy 1.623 mieszkańców UG Rozprza/arch. nm.pl
Mieszkańcy chcą, by Rozprza była miastem - prawie 70 procent głosujących w konsultacjach społecznych opowiedziało się za odzyskaniem przez stolicę gminy praw miejskich. Teraz czas na opinię wojewody łódzkiego i rozporządzenie Rady Ministrów.

Mieszkańcy chcą, by Rozprza była miastem. ZA prawie 70 procent głosujących

W gminie Rozprza, jednej z największych i najludniejszych gmin powiatu piotrkowskiego, zakończyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami w sprawie nadania Rozprzy statusu miasta. Obwieszczenie o ich wynikach gminni radni przyjęli podczas ostatniej sesji. Uprawnionych do oddania głosu było 12.107 mieszkańców gminy, ale udział w konsultacjach wzięło zaledwie 2.322 osoby, czyli niespełna 19,2 proc. Za nadaniem Rozprzy statusu miasta było 68,39 proc. głosujących, przeciwnych 24,46 proc., a opcję "wstrzymuję się" wybrało 7,15 proc.

W samej Rozprzy zagłosowało 399 osób na 1.609 uprawnionych:"za" 72,93 proc., "przeciw" 23,56 proc., "wstrzymuję się" 3,51 proc.

Jak przekazał nam wójt Janusz Jędrzejczyk, wniosek o nadanie Rozprzy statusu miasta od 1 stycznia 2023 roku wraz z wynikami konsultacji społecznych i obszernym uzasadnieniem, został już przesłany do Rady Ministrów za pośrednictwem wojewody łódzkiego.

- Wojewoda ma 30 dni na wydanie opinii i w tym czasie zamierza się jeszcze spotkać ze mną, a następnie Rada Ministrów w ciągu pół roku wyda rozporządzenie w naszej sprawie. Zwykle jednak takie decyzje zapadają szybciej i spodziewam się, że nastąpi to w sierpniu lub we wrześniu - mówi Janusz Jędrzejczyk.

Wójt jest dobrej myśli, bo choć sam pomysł, by postarać się o odzyskanie praw miejskich dla Rozprzy narodził się w 2020 roku, to władze gminy postanowiły przygotować się do tego przygotowując m.in. „Strategię rozwoju gminy Rozprza do roku 2030”.

W uzasadnieniu wniosku zapisano ponadto, że za nadaniem Rozprzy statusu miasta przemawia m.in. fakt, że prawa miejskie posiadała już przed 1272 rokiem, a zostały one odebrane w 1870 r. carskim dekretem za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym. Kolejnymi przesłankami mają być: miejski układ urbanistyczny, rozwinięta infrastruktura oraz funkcja lokalnego ośrodka administracyjnego, handlowego, usługowego, gospodarczego i kulturalnego dla 35 sołectw i jednego osiedla mieszkaniowego.

W ustanowieniu Rozprzy miastem, władze gminy upatrują większy prestiż oraz szanse na rozwój - możliwość korzystania z dwóch źródeł środków unijnych, zarówno tych skierowanych dla miast, jak i dla wsi.

Dla mieszkańców, jak zapewnia wójt Jędrzejczyk, nadanie Rozprzy statusu miasta nie będzie wiązało się żadnymi niedogodnościami: nie będzie konieczności wymiany dowodów, nie wzrosną podatki i opłaty lokalne.

HISTORIA ROZPRZY

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej gminy, nazwa Rozprza oznacza miejsce, gdzie odbywały się rozprawy sądowe, a historia miejscowości sięga IX/X wieku. Rozkwit miasta przypadał na okres panowania Jagiellonów, choć już wtedy traciło znaczenie na rzecz pobliskiego Piotrkowa, gdzie powstało starostwo i siedziba powiatu. Upadek Rozprzy spowodowały wojny szwedzkie w latach 1655-1660, wojna północna w latach 1700-1717 oraz walki konfederatów barskich, którym przewodził właściciel Rozprzy Regimentarz Zaremba. Pod koniec XVIII w. Rozprza była już ubogą mieściną liczącą niewiele ponad 300 mieszkańców. W 1870 r. utraciła prawa miejskie na mocy dekretu władz carskich w odwet za pomoc oddziałom powstańczym J. Oxinskiego.

W okresie I wojny światowej Rozprza była bazą organizacyjną 4 i 5 pułku legionów. W latach międzywojennych stanowiła ubogą osadę rolniczą i siedzibę gminy. W 1928 r. padła ofiarą olbrzymiego pożaru. W czasie działań wojennych 1939 r. Rozprza stanowiła redutę obronną pozycji Prudki, bohatersko bronioną przez batalion kapitana E. Marszałka ze 146. pułku piechoty.

W okresie okupacji stanowiła silny ośrodek ruchu oporu. Działały tutaj oddziały armii krajowej, armii ludowej i partyzantki radzieckiej. 19 stycznia 1945 roku została wyzwolona przez oddziały armii radzieckiej. W 1965 r, dla upamiętnienia 900 - lecia powstania grodu Rozprza, ustawiono na prastarym grodzisku pamiątkowy głaz oraz tablicę z wyrytymi datami 1065 - 1965.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto