Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwójnie płacą za śmieci w Gorzkowicach?

Katarzyna Renkiel
Opłata za wywóz śmieci naliczana jest według liczby osób zamieszkujących daną posesję
Opłata za wywóz śmieci naliczana jest według liczby osób zamieszkujących daną posesję Dariusz Śmigielski
Podwójnie płacą za śmieci w Gorzkowicach? Mieszkańcy gminy Gorzkowice twierdzą, że muszą płacić za odbiór śmieci za osoby, które już u nich nie mieszkają. - To nieporozumienie, wystarczy tylko zmiana deklaracji - tłumaczy wójt.

Choć ustawa dotycząca utrzymania czystości i porządku w gminach obowiązuje od niespełna czterech lat, nadal można znaleźć w niej luki, które mogą działać na niekorzyść mieszkańców. W jednej z gmin powiatu piotrkowskiego, zdaniem mieszkańców, dochodzi do podwójnego naliczania opłat za odbiór śmieci i mimo, że wydają im się absurdalne, jak mówią, płacą ze strachu przed komornikiem i karami finansowymi.

- Dzieci nie mieszkają z nami od ponad roku, a mimo to nadal musimy za nie płacić dlatego, że są u nas zameldowane - mówi jedna z mieszkanek gminy Gorzkowice. Kobieta twierdzi, że fakt wyprowadzki był zgłaszany gminie, ale urzędniczka rozłożyła ręce i kazała płacić. Sprawę postanowiliśmy wyjaśnić w urzędzie gminy.

Jak zapewnia Robert Kukulski, zastępca wójta, nie było takiej sytuacji, żeby ktoś musiał płacić podwójnie, jeśli zgłosił zmianę liczby mieszkańców danej posesji. - Potrzebna jest jednak pisemna zmiana deklaracji, bez tego w systemie komputerowym figuruje liczba osób, które zadeklarowano na początku - mówi wicewójt.

Czytaj także Drożeją opłaty za śmieci w Piotrkowie 2017

Jak dodaje, sam zmieniał deklarację, gdy jego syn wyprowadził się na studia do Wrocławia. Kwota opłaty wyliczana jest według zamieszkania, a nie zameldowania, ale gmina podpiera się meldunkiem. - Gdy wchodziła w życie ustawa śmieciowa mieszkańcy deklarowali liczbę zamieszkałych osób, problem w tym, że gmina nie ma możliwości zweryfikowania tego - mówi Robert Kukulski. - Mieliśmy przypadek, że czteroosobowa rodzina deklarowała mniejsze zużycie wody niż w rzeczywistości, co pokazuje, że deklaracja złożona przez mieszkańca nie zawsze jest prawdziwa - dodaje.

Gmina prosi w takim przypadku o dowód, że np. nasze dziecko opłaca śmieci w innym miejscu, jeśli mieszka w akademiku może to być zaświadczenie o meldunku czasowym, w przypadku wynajmowania mieszkania, sama umowa jest dowodem. W przypadku śmierci warto pokazać akto zgonu. Gmina nie ma wprawdzie prawa żądać od nas takiego dowodu, bo ustawa tego nie precyzuje, ale urzędnicy liczą na uczciwość i dobrą wolę mieszkańców.

Także w Piotrkowie podstawą do obliczenia wysokości opłaty za odbiór śmieci jest zadeklarowana liczba osób. Jak informuje Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego urzędu miasta, od 1 maja obowiązuje nowy druk deklaracji, który wypełniamy w zależności od okoliczności - pierwsza deklaracja, korekta lub zmiana.

- W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości opłaty właściciel nieruchomości jest zobowiązany do złożenia nowej deklaracji w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany - dodaje.

Gmina nie odda nam jednak pieniędzy za usługi już wykonane, nawet jeśli według zmiany deklaracji będziemy płacić mniej. Jeśli kupimy mieszkanie i zameldujemy się w nim, gmina i tak sprawdzi czy ktoś w nim mieszka. Podpiera się m. in. mapą miasta z naniesionymi budynkami, informacją o bieżącym zużyciu wody i zgłoszeniem od firmy odbierającej odpady. Jeśli unikamy płacenia, dostaniemy upomnienie, zostanie też wszczęte postępowanie egzekucyjne w celu ściągnięcia należności w trybie egzekucji administracyjnej.

Wyższe ceny za śmieci

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto