Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo Sulejowskie czeka na przebudowę. Koncepcja jest, ale na razie nie ma pieniędzy

Karolina Wojna
Po przebudowie ronda Sulejowskiego ma być tam bezpieczniej
Po przebudowie ronda Sulejowskiego ma być tam bezpieczniej Dariusz Śmigielski
Rondo Sulejowskie będzie przebudowane. Jeszcze nie wiadomo kiedy i za co, ale wiadomo jak. Koncepcje są aż dwie...

Koncepcje są aż dwie, z wyraźnym wskazaniem na tzw. rondo turbinowe, które zostało pozytywnie zaakceptowane zarówno przez policję, komisję bezpieczeństwa przy prezydencie i miejską komisję urbanistyczno-architektoniczną.

Celem przebudowy jest zwiększenie bezpieczeństwa na rondzie, uporządkowanie ruchu i zmniejszenie liczby stłuczek, do których tam dochodzi.
- Często widzę tam masę szkła, kierowcy chyba największy problem mają z ustąpieniem pierwszeństwa przejazdu i stopem - mówi Małgorzata Majczyna, dyrektor biura inwestycji i remontów w Urzędzie Miasta w Piotrkowie.

Jak dodaje, po przebudowie stłuczek powinno być mniej, szczególnie jeżeli wybór padnie na rondo turbinowe. W przeciwieństwie do zwyczajnego ronda, na turbinowym kierowca nie ma możliwości zmiany pasa ruchu z zewnętrznego na wewnętrzny i odwrotnie, co znacznie zmniejsza ryzyko kolizji.
Obie koncepcje, które różnią się organizacją ruchu na rondzie, zakładają podobne rozwiązania architektoniczne. Największa zmiana dotyczy al. Kopernika, gdzie obie jezdnie zostaną znacząco przesunięte w stronę ul. Jerozolimskiej.

Obie koncepcje zakładają także wydzielenie z al. Kopernika prawoskrętu w ul. Śląską.
- Takie rozwiązanie nie będzie generowało tego ruchu na rondzie - chwali pomysł Artur Szczegielniak, naczelnik piotrkowskiej drogówki.

Przebudowa ronda obejmuje także zagospodarowanie terenu po dawnej stacji benzynowej. Grunt, o który w sądzie walczą Orlen i prywatni właściciele, jest według obu koncepcji idealnym miejscem pod ścieżkę rowerową i chodnik. Miasto, jak przyznaje Małgorzata Majczyna, działkę może wykupić nawet bez porozumienia stron procesu, ale nie wiadomo, czy zdecyduje się na ten krok - koszt rekultywacji tego terenu może znacznie podnieść koszty przebudowy ronda. A to nie jest dobra wiadomość, bo na razie w kasie miejskiej nie ma w ogóle pieniędzy na tę inwestycję.

Potrzebne na przebudowę ronda (bez kosztów wykupów gruntów) 4 mln złotych plus VAT Piotrków zamierza dopiero zdobyć i po to właśnie potrzebna jest koncepcja. W szufladzie magistratu będzie czekać na swój czas, czyli na ogłoszenie terminu składania wniosków o dofinansowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto