Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Sulejów.

Artykuł sponsorowany
Jako urzędujący Burmistrz chciałbym wszystkim serdecznie podziękować za udział w wyborach samorządowych, jakie odbyły się w dniu 16 listopada 2014 r. Poprzez swój czynny udział wyborczy mamy wpływ na wybór władz samorządowych, które przez najbliższe 4 lata będą decydować o kierunkach rozwoju Naszej Małej Ojczyzny, jaką jest Miasto i Gmina Sulejów.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim Mieszkańcom, którzy spełniając swój obywatelski
obowiązek, poszli do urn wyborczych oddać głos, kierując się własnym sumieniem oraz posiadaną wiedzą na temat poszczególnych kandydatów.

Drodzy Mieszkańcy

12 lat temu obdarzyliście mnie ogromnym zaufaniem, co pozwoliło mi, korzystając z nabytego doświadczenia, realizować plany i zamierzenia, które stanowiły Nasz wspólny cel.

To dzięki Wam i Waszym głosom, stanowiącym wyraz zaufania i wsparcia dla mojej osoby, swoją codzienną pracą przyczyniam się do stabilnego rozwoju Naszej Gminy. Przez cały ten okres rzeczą nadrzędną było należyte dbanie o rozwój całej Gminy Sulejów, nie dokonując sztucznego podziału Gminy na Miasto Sulejów i tereny wiejskie.

Dzisiaj przyszedł czas na Twój głos, Drogi Wyborco. Czas postawienia na szali - czy ważne jest doświadczenie i priorytety ludzi, którzy nie afiszują się hasłami bez pokrycia, czy głośne hasła i propaganda mydląca oczy.

Jestem otwarty na Państwa propozycje potrzebnych zmian. Na wszelkie uwagi i sugestie. Razem naprawdę możemy więcej, bez agitacji, oszczerstw i niesprawiedliwych osądów. W swojej dotychczasowej pracy na rzecz Gminy Sulejów nigdy nie dokonywałem podziału na miasto i wieś, a ich mieszkańców nie dzieliłem na lepszych i gorszych. Wszyscy byli traktowani jednakowo, z należytą starannością i zrozumieniem potrzeb.

Zawsze w swojej pracy starałem się zwracać uwagę na człowieka i jego potrzeby, dlatego wszystkie działania, jakie podejmuję, są podyktowane potrzebami ludzi, zamieszkujących tę Gminę.

Lata pracy pozwoliły mi na poznanie i pozyskiwanie środków na realizację potrzebnych inwestycji. Środki te pochodziły z różnych programów Unii Europejskiej i krajowych (Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Wszystkie pozyskane fundusze zostały przeznaczone na zaspokojenie najbardziej pilnych potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców. Gdyby nie było tych środków, nie wykonalibyśmy wielu inwestycji. Wykorzystałem do tego posiadaną wiedzę, kontakty i życzliwość przychylnych mi osób.

Nadchodzące lata są ostatnimi, w których będzie można jeszcze pozyskać środki z Unii Europejskiej na rozwój naszej Małej Ojczyzny. Jeśli nie wykorzystamy tej szansy - stracimy ją bezpowrotnie. Środki na rozwój będą głównie w dyspozycji samorządu wojewódzkiego.

W wyborach 30 listopada stawiam się do Państwa dyspozycji. Chcę dalej działać dla dobra społeczności Gminy Sulejów, wykorzystując swoje doświadczenie i zaangażowanie.

Proszę Państwa o poparcie.
Z wyrazami szacunku Stanisław Baryła

W KAMPANII OSZCZERSTW: WYJAŚNIAM I PROSTUJĘ


Dziś stoimy u progu II tury wyborów na Burmistrza Gminy Sulejów. Ostatnie dni kampanii wyborczej dowiodły, iż mój kontrkandydat w ramach „programu wyborczego” przedstawił Państwu szereg nierzetelnych informacji na temat aktualnego stanu Gminy, jej sytuacji finansowej, a zaoferował jedynie wątpliwe wizualizacje wirtualnych inwestycji. W trakcie kampanii nie zajmowałem stanowiska, jednak w związku z dalszym przekazywaniem nieprawdziwych informacji mieszkańcom postanowiłem przedstawić fakty oraz dokonać sprostowania podawanych informacji do stanu zgodnego z prawem.


Poniżej przedstawiam Państwu zestawienie głównych informacji na temat działań,
jakie poczyniłem jako Burmistrz Gminy Sulejów.

Doświadczenie pomaga zarządzać gminą

W trakcie kampanii mój kontrkandydat podkreśla, że z uwagi na ponad 12-letni okres pracy w samorządzie powinienem odejść. Nie uwzględnia jednak, że w tym okresie zdobyłem doświadczenie niezbędne w pracy dla dobra miasta i gminy. Trzeba pamiętać, że od ponad trzydziestu lat jestem mieszkańcem Sulejowa. Negowanie mojego doświadczenia zawodowego to zaprzeczenie podstawowemu prawu rynku pracy, gdzie każdy pracodawca poszukuje pracowników wykształconych i z długoletnim doświadczeniem zawodowym.

O tym, jak istotne w pracy samorządowca jest zdobyte doświadczenie, świadczą zestawienia przedstawiające pozyskiwanie środków zewnętrznych przez gminę Sulejów. Z zestawienia wynika wprost, że wraz z większym doświadczeniem urzędników w pracy na rzecz samorządu gmina pozyskiwała coraz więcej środków unijnych.

Od tego roku uruchomiona zostanie nowa pula środków z UE, a ja już wiem, jak te pieniądze pozyskiwać. Bogatszy w doświadczenia z poprzednich kadencji w tej chwili posiadam przygotowane dokumenty lub są one w trakcie opracowania, co jest podstawą w zabieganiu o wsparcie ze środków UE. Nasze główne cele to: gospodarka wod¬no-ściekowa – rozbudowa sieci kanalizacyjnej w przyległych miejscowościach wraz z rozbudową II etapu na oczyszczal¬ni ścieków – turystyka, sport i rekreacja, ze szczególnym uwzględnieniem doliny rzeki Pilicy oraz wód Zalewu Sulejowskiego, budowa hal sportowych w Witowie i Sulejowie – rewitalizacja miejsc o szczególnym znaczeniu dla terenu (rewitalizacja Polany, rewitalizacja ul. Plac Straży oraz ul. Rynek z wykonaniem połączenia pieszo-rowerowego pomiędzy tymi ulicami nad rzeką Pilicą, rewitalizacja terenu Opactwa Cystersów w Sulejowie na Podklasztorzu).

Sprostowanie kłamstw o umorzeniu przez Gminę Sulejów podatków kopalni Sulejów

Odcinając się od ulotki przekazanej Państwu przez przedstawicieli KOPALNI Sulejów informuję:

Kopalnia Sulejów nie składała żadnego wniosku o umorzenie podatków i opłat lokalnych. Gmina Sulejów nie wydawała żadnych decyzji dotyczących umorzenia podatków Kopalni Sulejów.

W sprawie wysypiska na terenie byłego ZPW w Sulejowie zrodziła się prawdziwa legenda i wiele organizacji oraz osób przypisuje sobie skuteczność podejmowanych działań i ostateczny efekt w postaci zablokowania inwestycji przez firmę Pana Roberta Pacha. Podawane informacje są bardzo nieścisłe lub zawierają nie zawsze rzetelne informacje. Mój kontrkandydat zapomniał lub celowo przemilczał informację, że to Urząd Miejski w Sulejowie, z chwilą otrzymania do wiadomości decyzji Starosty Piotrkowskiego, podjął już następnego dnia działania w celu uchylenia tej decyzji. Na moją bezpośrednią prośbę skierowaną do Pana Ireneusza Czerwińskiego – przewodniczącego Rady Powiatu Piotrkowskiego - złożył on interpelację w tej sprawie. W ślad za wnioskiem Pana Przewodniczącego podjęte zostały z urzędu działania mające na celu unieważnienie decyzji Starosty. Podejmowane działania w tym zakresie przez Urząd Miejski w Sulejowie, poparte inicjatywą społeczną, przyniosły efekt w postaci zatrzymania prac przy zbieraniu odpadów. Rolę jaką odegrali mieszkańcy w znacznej części chcą sobie przywłaszczyć różne partie polityczne i organizacje, które do całej akcji włączyły się już na finiszu. Bardzo dobrze, że całe te działania zostały udokumentowane i można ustalić, że to działania Gminy i jej mieszkańców doprowadziły do szczęśliwego finału.

Złożenie korekt deklaracji przez Spółkę stało się powodem do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego przez Gminę Sulejów.

W dniu 30 sierpnia 2011 r. prze¬prowadzono oględziny działek będących w posiadaniu Spółki. W trakcie oględzin stwierdzono, że działalność gospodarcza prowadzona jest na działce nr 54. Na pozostałych działkach należących do przedsiębiorcy nie była prowadzona działalność gospodarcza. W wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego Gmina Sulejów dokonała odpisu różnicy w podatku od nieruchomości w dniu 29.12.2011 roku i naliczenia podatku rolnego i leśnego. Wyszczególnienie danych zawartych w aktach dokumentujących czynności sprawdzające, aktach postępowania podatkowego oraz kontroli podatkowej objęte są tajemnicą służbową art. 293 §1 usta-wy – ordynacja podatkowa.

W dniach od 25 września do 28 września 2012 roku Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi przeprowadziła w Gminie Sulejów kontrolę doraźną w zakresie prawidłowości opodatkowania podatkiem od nieruchomości, rolnym kopalni Sulejów.
Podczas kontroli nie stwierdzono nad¬użyć i uchybień. Protokół w posiadaniu Urzędu Miejskiego w Sulejowie.

PLACÓWKI OŚWIATOWE – SZKOŁY I PRZEDSZKOLA

Na terenie Gminy Sulejów funkcjonują 2 gimnazja, 7 szkół podstawowych (w tym jedna niepubliczna), 3 przedszkola samorządowe i dwa przedszkola niepubliczne. We wszystkich szkołach prowadzone są dodatkowe zajęcia. Rzeczywistość wygląda inaczej niż przedstawia ją mój kontrkandydat.

1. Przypadki, że uczniowie gimnazjów, np. ze względu na pracę rodziców, wyprowadzają się do innych miejscowości, są pojedyncze. Jednocześnie coraz więcej uczniów spoza naszej gminy, np. z Piotrkowa Tryb. i gmin sąsiednich, uczęszcza do naszych szkół, bo są bezpieczne i przyjazne uczniom.

2. Sale sportowe wykorzystane są maksymalnie. Codziennie oprócz uczniów trenują na nich kluby sportowe, stowarzyszenia i mieszkańcy. Uczniowie ćwiczą też w ramach SKS-u, również na „Orliku”, czy boiskach wielofunkcyjnych w SP Nr 2 w Sulejowie oraz w SP w Uszczynie. W weekendy na naszych obiektach rozgrywane są liczne turnieje.

3. Dziwi mnie, że pan W. Ostrowski jako nauczyciel nie wie, że to Karta Nauczyciela określa liczbę godzin pracy nauczyciela i niemożliwe jest wydatkowanie z budżetu gminy środków na godziny ponadwymiarowe.

4. W szkołach, w ramach godzin dodatkowych lub dydaktycznych nauczycieli, organizowane są wyjazdy na basen do Kleszczowa, Piotrkowa oraz działają koła zainteresowań i koła wyrównawcze. Szkoły tylko w tym roku realizowały programy „Umiem pływać” i „Multisport” ze środków UE. W przyszłym roku ze środków zewnętrznych realizowany będzie program „Mały mistrz” dla najmłodszych uczniów SP Nr 1 i SP Łęczno.

5. Nie wszyscy „profesjonalni trenerzy” z klubu siatkarskiego „FUKS” posiadają kwalifikacje do prowadzenia zajęć w szkołach.

6. Nie wiem, dlaczego uwadze pana W. Ostrowskiego uszły programy unijne realizowane w ostatnich latach w gminnych szkołach, m.in. „Równajmy do lepszych I” (363.646 zł), „Równajmy do lepszych II” (609.430 zł), „Cogito” (38.685 zł), czy też np. zakup 80 tabletów z oprogramowaniem dla gimnazjów. W rozdaniu pieniędzy z UE na lata 2014-2020 moim priorytetem będzie uzyskanie jak największych dotacji na rozwój naszej gminy, w tym m.in. doposażenie jej szkół.

W KAMPANII OSZCZERSTW: WYJAŚNIAM I PROSTUJĘ

REALIA A MRZONKI KONTRKANDYDATA WOJCIECHA OSTROWSKIEGO

(Aquapark Kępki, zagospodarowanie brzegów Pilicy, most wiszący, czy kolejka linowa)? Gmina Sulejów, czy spółka celowa. I jedno, i drugie oznacza zabezpieczenie milionów w budżecie gminy, który jak twierdzi pan Ostrowski, jest na granicy zdolności kredytowej. Jeśli jest na granicy zdolności kredytowej, to jak w najbliższych latach jednocześnie oddłużyć gminę i realizować milionowe inwestycje? Skąd wziąć na to pieniądze? Zabrać szkołom i opiece społecznej? Zamknąć niektóre szkoły, zwolnić nauczycieli, czy zmniejszyć pomoc społeczną? Wydatki na oświatę i pomoc społeczną to ok. 60% budżetu gminy.

- Jak zamierzają uzyskać zgody na realizację mostu linowego nad Pilicą i wiszących mostków, jeśli właścicielem terenów i objektów nie jest gmina Sulejów, tylko RZGW, Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, czy właściciele prywatni? Jak będzie przebiegać proces uzyskania zgód na realizację inwestycji, jeśli gmina nie będzie właścicielem (od decyzji środowiskowej, aż po pozwolenie na budowę)? Czy ktoś szacował czas - rok, dwa a może pięć?

- Jeśli chce się pozyskać milionowe dotacje z UE, trzeba mieć na ten cel pieniądze w budżecie gminy oraz dokumentację techniczną i pozwolenie na budowę. Czy ktoś się zastanawiał, ile będą kosztować projekty budowlane i jak długo potrwa proces uzyskania pozwoleń na budowę? Co w przypadku, jeśli konkurs na uzyskanie dotacji ogłoszony zostanie w 2016 r.? Czy na ten czas będziemy gotowi? Raczej nie.

- Proponowana do budowy infrastruktura (Aquapark Kępki, Zagospodarowanie brzegów Pilicy, most wiszący czy kolejka linowa) zlokalizowana będzie na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Jeśli tak, to jak to się ma do UCHWAŁY SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO w sprawie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, która wprowadza zakazy: realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (…) a do takich zaliczamy mosty, kolejki linowe czy parki rozrywki…” Zgodnie z przeprowadzanymi na zlecenie powiatu piotrkowskiego przez niezależny instytut badawczy z Krakowa pracami, na terenie gminy Sulejów nie występują źródła termalne.

- Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowuje wyłącznie obiekty sportowe. W przypadku zadania o charakterze turystycznym, czy rekreacyjno-sportowym dofinansowanie może objąć tylko część sportową. Nieprawdą jest, że gmina nie korzysta ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Otrzymaliśmy blisko 1,5 mln na kompleks Orlik, boisko na os. Podklasztorze, salę gimnastyczną we Włodzimierzowie i w Łęcznie.

- Jaki jest koszt opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości np. Łęczno czy Witów? Pomysł opracowania planów to utopia i mrzonka. Plan zagospodarowania ma zabronić budowy chlewni? Czyli ma zablokować rozwój rolnictwa? To jak ma się rolnictwo rozwijać? Plan ma zablokować budowę wiatraków? A co będzie, jeśli rolnik będzie chciał rozwijać swoje nowoczesne gospodarstwo, wybudować nowoczesną chlewnię spełniającą wszystkie wymogi i do zasilania gospodarstwa wybudować wiatrak? Mamy tego zabronić? Jeśli w mieście nie może, na terenie wiejskim nie może, to gdzie? Kto rolnikowi wypłaci odszkodowanie?
Pytanie: Czy to prawda, że oczyszczalnia ma niewystarczające moce, aby podłączyć Włodzimierzów, Przygłów, Barkowice, czy pozostałą część Sulejowa?
Odpowiedź: Oczyszczalnia wykonana została dla potrzeb całej aglomeracji Sulejów, obejmującej miasto i przyległe wsie. Z przyczyn ekonomicznych i obecnych potrzeb wykonaliśmy pierwszy etap rozbudowy, który pozwala oczyścić ścieki z terenu miasta Sulejowa, dopływające kanalizacją sanitarną i ścieki dowożone z terenu całej gminy. Drugi etap rozbudowy obejmuje budowę dwóch reaktorów biologicznych, gdyż część chemiczno-mechaniczna jest wykonana dla całej oczyszczalni. Problemem przy dalszej realizacji jest brak pieniędzy na to przedsięwzięcie oraz utrudnienia ze strony potencjalnych odbiorców, nie zawsze zainteresowanych podłączeniem.

Pytanie: Co gmina planuje zrobić, gdy UE już niedługo zacznie nakładać kary za brak kanalizacji (np. w Zalesicach, Poniatowie, Uszczynie)?
Odpowiedź: Kary dotyczą tylko miejscowości powyżej 2000 mieszkańców. A więc w naszym przypadku tylko Sulejowa. Aby tych kar uniknąć, w pierwszej kolejności skupiliśmy się na rozbudowie sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni. Poniatów, Uszczyn Zalesice także Witów i Witów Kolonia miały być podłączone do oczyszczalni ścieków w Piotrkowie. Niestety, Piotrków wycofał się ze wspólnego projektu. Na tych obszarach, jak i na pozostałym terenie gminy Sulejów, musimy wybrać najkorzystniejszą formę oczyszczania ścieków, zwłaszcza pod kątem ekonomicznym. Możemy wybudować jeszcze drugą, trzecią, czy kolejne oczyszczalnie ścieków wraz z siecią kanalizacyjną albo wybrać model budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.

WYJAŚNIENIA I KOMENTARZE DOTYCZĄCE NIEŚCISŁOŚCI PRZEDSTAWIONYCH
W ULOTKACH KONTRKANDYDATA

- Protokoły z każdej sesji Rady Miejskiej są do wglądu w Urzędzie Miejskim oraz na sesjach Rady Miejskiej. Działalność organów gminy jest jawna.

- Projekt budowy centrum kultury ROMANIKA nie został zrealizowany z powodu zbyt niskiego dofinansowania ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Gmina przystąpiła do projektu, po przygotowaniu dokumentacji. W trakcie konkursu na nabór środków z UE, zmieniono zasady dofinansowania z 85% na 38%. Gminy Sulejów nie było stać na wniesienie tak wysokiego wkłady własnego. Jednak nie rezygnujemy z zamiaru wybudowania nowoczesnego centrum kultury w ramach programów unijnych 2014-2020.

- Dostrzegając potrzebę poprawy wizerunku oraz funkcjonalności centralnych placów miasta Sulejowa już w 2012 roku wpisaliśmy do budżetu gminy zadania pod nazwą: „Rewitalizacja Placu Straży” i „Rewitalizacja ul. Rynek”. Celem tych rewitalizacji jest przywrócenie do życia historycznego centrum Sulejowa, jakim do czasów II wojny światowej był plac Straży. Ukoronowaniem tych rewitalizacji ma być kładka przez Pilicę, która zapewni bezpieczne dla pieszych połączenie obu brzegów rzeki.

- Środki ze sprzedaży majątku gminnego trafiają do budżetu gminy i zgodnie z prawem mogą być wykorzystane tylko na inwestycje. Podział tych środków to kompetencje radnych Rady Miejskiej, którzy zgłaszając propozycje do budżetu, realizują wnioski swoich wyborców.

- Budowa sali gimnastycznej w Witowie jest na etapie korekty do projektu technicznego uwzględniającego potrzeby szkoły, społeczności lokalnej oraz możliwości finansowe gminy. Zadanie przygotowywane jest do realizacji ze środków UE na lata 2014-2020. Rozważamy też możliwość budowy hali sportowej w Sulejowie.

- W ramach wykonania koncepcji zagospodarowania terenów Polany – Murowańca możliwa jest też budowa kompleksu basenowego, lecz czy będzie nas stać na utrzymanie tych obiektów?

- W okresie 12 lat najważniejszymi zadaniami realizowanymi lub przygotowanymi do realizacji są zadania związane z poprawą bezpieczeństwa, budową dróg, rozbudową sieci wodociągowej oraz sieci kanalizacyjnej wraz z modernizacją oczyszczalni. Na te działania pozyskaliśmy ok. 25 mln zł z różnych źródeł zewnętrznych. W latach 2009-2012 gmina Sulejów pozyskała ponad 19 milionów zł z UE na modernizację oczyszczalni ścieków i budowę kanalizacji. Posiadamy projekty i prawomocne pozwolenia na dalsze odcinki sieci kanalizacji, lecz czekamy obecnie na ogłoszenie konkursów na nabór środków UE w ramach programów 2014-2020.

- Stan zadłużenia gminy oscyluje na poziomie ok. 30% i wynika z wielkości oraz ilości zadań inwestycyjnych, a ich ilość najczęściej zależy od potrzeb mieszkańców i możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Wskaźnik zadłużenia wynikający z przepisów to maksymalnie 60%.

- Wysokość środków na inwestycje w latach 2015-2016 nie jest obecnie możliwa do ustalenia z uwagi na brak informacji o tym, na jakie działania będzie można uzyskać dofinansowanie ze środków UE.

- W roku 2014 pozyskano środki zewnętrzne na: * chodniki: we Włodzimierzowie (ul. Kolejowa, ul. Wyszyńskiego ciąg pieszy od ul. Łęczyńskiej do ul. Zielonej), w Uszczynie od ul. Szkolnej od drogi krajowej do szkoły podstawowej, w Witowie Kol. od miejscowości Kałek w kierunku szkoły podstawowej; * drogę dojazdową do gruntów rolnych pomiędzy Wójtostwem, Łęcznem, Kurnędzem i Krzewinami; * remont świetlicy wiejskiej w miejscowości Wójtostwo; * plac zabaw dla dzieci przy Szkole Podstawowej Nr 2 na osiedlu Podklasztorze; * ponownie na chodniki w miejscowościach: Barkowice ul. Widok, Przygłów ul. Topolowa, ciąg pieszy między ul. Leśną a ul. Energetyczną we Włodzimierzowie, w Uszczynie od szkoły podstawowej do ul. Działkowej.

- Budowa projektowanej trasy ekspresowej S12 to w mojej ocenie jedna z najważniejszych spraw do załatwienia dla naszej małej ojczyzny. Budowa drogi ekspresowej S12 przez teren miasta i gminy Sulejów to odciążenie dla ciągle zatłoczonych dróg krajowych nr 12 i nr 74, poprawa bezpieczeństwa dla mieszkańców, możliwość powstania nowych miejsc pracy. W całym projekcie tej inwestycji najważniejsza jest lokalizacja węzłów zjazdowych z drogi ekspresowej. To w rejonie węzłów powstają najczęściej potencjalne miejsca sprzyjające rozwojowi przemysłu i usług. Dla mnie oraz dla mieszkańców najważniejszym jest, aby takich węzłów było jak najwięcej i oby nie doszło do sytuacji, gdy wyjazd z Sulejowa będzie możliwy na węźle „Jaksonek”, a nie „Sulejów”. Na różnych spotkaniach wielokrotnie podkreślałem, że w mojej ocenie najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest przyjęcie wariantu „W 8”, a w materiałach mojego kontrkandydata w części graficznej pojawia się wariant „W 6” choć w całej naszej wspólnej korespondencji zawsze popierany był wariant przebiegu drogi „W 8”. Czyżby to chochlik drukarski, czy celowe wprowadzanie w błąd mieszkańców. Wszelkie próby blokowania tej inwestycji są działaniem antyrozwojowym i szkodliwym dla gminy i jej mieszkańców jako ogółu.

TAKIE SĄ FAKTY

TURYSTYKA, SPORT, REKREACJA

Miasto i gmina Sulejów poprzez swoje położenie wśród malowniczych terenów Sulejowskiego Parku Krajobrazowego oraz w dolinach kilku rzek posiada niekwestionowane od wielu lat walory sprzyjające rozwojowi turystyki.

Efektywne wykorzystanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych często spotyka się z przeszkodami natury prawnej. Najatrakcyjniejsze tereny stanowią własność Skarbu Państwa bądź osób prywatnych, niejednokrotnie niezainteresowanych rozwojem turystyki i wypoczynku na nieruchomościach przez nie zarządzanych. Są to też tereny objęte przepisami z zakresu ochrony środowiska, co nie pozwala na realizację zamierzeń.

Pomimo trudności podejmujemy starania do pełnego wykorzystania rzeki Pilicy do celów turystycznych. Inicjujemy spotkania zmierzające w kierunku pogłębienia i oczyszczenia Zalewu Sulejowskiego i rzeki Pilicy, a efektem tych starań jest przystąpienie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie do wykonania dokumentacji, która pozwoli na realizację powyższych prac. Jednakże, nie czekając na prace związane z pogłębieniem rzeki i zalewu, chcemy wybudować małą plażę wraz z pomostami do cumowania łodzi w Barkowicach i wykonać pierwsze pomosty dla potrzeb spływów kajakowych na Pilicy.

Dzięki wieloletnim staraniom udało się odzyskać tereny położone w Sulejowie – rejon Polanki-Murowańca – o powierzchni ponad 130 ha. Realizując swoje wcześniejsze deklaracje, ogłosiłem konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie odzyskanego terenu wraz z terenami przyległymi. Mając na uwadze dużą skalę projektu oraz jego znaczenie dla dalszego rozwoju miasta i gminy Sulejów, do współpracy zostali zaproszeni przedstawiciele Towarzystwa Urbanistów Polskich i w październiku podpisano umowę na przygotowanie i przeprowadzenie konkursu urbanistyczno-architektonicznego „Studium programowo-przestrzenne terenów sportowo-rekreacyjnych POLANA w Sulejowie”.

Głównym celem konkursu jest stworzenie pełnej gamy usług rekreacyjno-sportowych dla mieszkańców Sulejowa oraz całego regionu. Nowa koncepcja zagospodarowania ma na celu uporządkowanie, modernizację oraz rozszerzenie obecnych funkcji o obiekty sportowe i rekreacyjne z elementami małej architektury, które nadadzą nową, wysoką jakość przestrzeni. Należy podkreślić, że procedura konkursowa stwarza możliwość otwartej dyskusji o potencjalnych rozwiązaniach przestrzennych, gdzie współudział mieszkańców i ekspertów oraz aktywna rola władz samorządowych poprzedza kluczowe rozstrzygnięcia przestrzenne, funkcjonalne i estetyczne danego miejsca.

Zgodnie z umową do dnia 23 stycznia 2015 r. TUP z pomocą pracowników tut. urzędu pracował będzie nad regulaminem konkursu, który następnie zostanie publicznie ogłoszony.

INWESTYCJE W 2014 ROKU TO NIE UTOPIA,
A FAKTY, KTÓRE MOŻNA OBEJRZEĆ W TERENIE

Bieżący rok jest bardzo obfity w zadania inwestycyjne. W uchwale budżetowej podjętej przez Radę Miejską było około 30 inwestycji, z czego część z nich jest już zrealizowana, część w trakcie realizacji. W większości są to inwestycje w drogi i chodniki, lecz są także inwestycje komunalne, czyli budowa sieci wodociągowych, przyłączy kanalizacyjnych oraz rozbudowa oświetlenia ulicznego.

INWESTYCJE DROGOWE

1. Utwardzenie placu Targowego w Sulejowie – I etap.
2. Budowa ulicy Zamkowej w Sulejowie – I etap.
3. Budowa ulicy Leśnej w Sulejowie.
4. Budowa chodników ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej: w Uszczynie, Witowie Kol. i Włodzimierzowie, ok. 2,5 km.
5. Modernizacja chodników: ul. Milejowska w Sulejowie.
6. Remont ul. Brackiej w Uszczynie.
7. Modernizacja chodników w ul. Garncarskiej w Sulejowie.
8. Modernizacja chodników: ul. Nadrzeczna i Rynek w Sulejowie.
9. Remont ul. Torowej w Sulejowie.
10. Przebudowa ul. Kasztanowej we Włodzimierzowie.
11. Remont ul. Grabowej w Poniatowie.
12. Wykonaliśmy nakładki na drogach gminnych w Witowie, Zalesicach i Kłudzicach w kierunku Witowa.
13. Budowa drogi dojazdowej do pól: Wójtostwo – Łęczno – Kurnędz – Krzewiny – na którą otrzymaliśmy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości około 200 tys. zł.
14. Wykonaliśmy chodniki z kostki zakupionej w ramach Funduszu Sołeckiego w Kałku i Witowie Kol.
15. Wykonanie nakładek bitumicznych na drogach w mieście: ul. Milejowska, ul. Garncarska oraz ul. Przejazd.
16. Remont ul. Zdrowie we Włodzimierzowie.
17. Przebudowa drogi w Barkowicach w kierunku na Murowaniec w trakcie realizacji.
18. Budowa ul. Przydziałki w Sulejowie – prowadzone są prace przy kanalizacji.
19. Remont III alejki w Nowej Wsi – I etap.
20. Remont ulicy Rodzinnej w Uszczynie – I etap, w trakcie realizacji.
21. Remont ciągów pieszych na terenie gminy Sulejów współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w Barkowicach ul. Widok, Przygłów ul. Topolowa, Włodzimierzów, pomiędzy ulicami Energetyczną i Leśną, oraz Uszczyn, ulica Szkolna, współfinansowany ze środków zewnętrznych – w trakcie realizacji.
22. Budowa chodnika w ulicy Milejowskiej w Sulejowie – od strony północnej – w związku z niejasną sytuacją własności działek w pasie drogowym, zleciliśmy wykonanie mapy do celów projektowych oraz wystąpiliśmy o warunki dla lokalizacji inwestycji celu publicznego.

INWESTYCJE KOMUNALNE

1. Budowa kolektora tłocznego na osiedlu Podklasztorze.
2. Budowa sieci wodociągowych z Mikołajowa do Salkowszczyzny, w Białej oraz w Barkowicach, łącznie 2680 m.b.
3. Budowa sieci wodociągowych w ul. Książęcej i Piastowskiej na osiedlu Podklasztorze w Sulejowie.
4. Budowa sieci wodociągowej w Kłudzicach – inwestycja w trakcie.
5. Rozbudowa oświetlenia ulicznego – ul. Jasna we Włodzimierzowie – uruchomiona procedura rozpoznania cenowego.
6. Rozbudowa wodociągu w ulicy Kasztanowej we Włodzimierzowie – w trakcie wykonywania jest projekt, wystąpiliśmy o decyzję lokalizacyjną celu publicznego.
7. Rozbudowa oświetlenia ulicznego – ul. Polna we Włodzimierzowie – mamy już pozwolenie na budowę.
8. Budowa przyłączy kanalizacyjnych na os. Podklasztorze w Sulejowie.

ZADANIA WYKONYWANE
NA DROGACH POWIATOWYCH

1. Wykonanie nakładki bitumicznej na ulicy Grunwaldzkiej w Sulejowie.
2. Przebudowa skrzyżowania ulic Klasztorna i Targowa w Sulejowie – inwestycja w trakcie realizacji.
3. Remont chodnika w ulicy Taraszczyńskiej w Sulejowie I etap – inwestycja realizowana przez Gminę Sulejów – w trakcie realizacji.

INWESTYCJE w OBIEKTACH OŚWIATOWYCH

1. Budowa ogrodzenia przy Szkole Podstawowej w Przygłowie zs. we Włodzimierzowie i Ośrodku Zdrowia w Przygłowie.
2. Remont sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Sulejowie.
3. Budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sulejowie na osiedlu Podklasztorze – w trakcie realizacji.
4. Remont sanitariatów w Szkole Podstawowej w Przygłowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto