Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wartosć gruntów w Piotrkowie nawet o 100 procent w górę!

Aleksandra Tyczyńska
Jan Pietrzak nie zgadza się z wartością gruntów określoną przez rzeczoznawcę
Jan Pietrzak nie zgadza się z wartością gruntów określoną przez rzeczoznawcę Dariusz Śmigielski
Rzeczoznawca stwierdził wzrost wartości gruntów gminnych w Piotrkowie nawet o ponad 100 procent. Dla piotrkowian wiąże się to z drastyczną podwyżką opłaty za wieczyste użytkowanie.

Jan Pietrzak z Piotrkowa cieszyłby się zasłużoną emeryturą, ale urzędowe pismo z piotrkowskiego magistratu kilka dni temu tak podniosło mu ciśnienie, że najpierw dał temu upust na portalu społecznościowym, a teraz pisze już skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

- No, jak ma się człowiek nie zdenerwować, kiedy nagle się dowiaduje, że wartość gruntu wzrosła o ponad 100 procent, a wraz z nią opłata za wieczyste użytkowanie - mówi pan Jan. - I jeszcze taki rzeczoznawca powołuje się na to, że wartość gruntów tak wzrosła, bo jest zabudowa mieszkaniowa, przystanek autobusowy, przychodnie, bank, szkoła, przedszkole... a co to, wczoraj wybudowali?

W wypowiedzeniu obowiązującej opłaty rocznej za wieczyste użytkowanie piotrkowianin został poinformowany, że w wyniku przeprowadzonej przez rzeczoznawcę aktualizacji wartości gruntu przy ul. Wyzwolenia 8/10, jego wartość wzrosła o ponad 100 procent, a w związku z tym opłata roczna za wieczyste użytkowanie (1 procent od wartości gruntu) - z 37,93 zł na 87,21. Jako, że jednak prawo nie zezwala na ponad 100-procentową podwyżkę opłaty za wieczyste użytkowanie, urzędnicy zaproponowali stopniowe podwyższenie opłaty - od 75,86 zł w 2017 r. do docelowej - w 2019 r.

Podobne wypowiedzenia, na skutek przeprowadzonej w tym roku aktualizacji wartości gruntów gminnych (łącznie 64 nieruchomości), otrzymało około dwóch tysięcy piotrkowian (co nie jest równoznaczne z liczbą rodzin, bo jeśli jest np. dwóch współwłaścicieli mieszkania z wieczystym użytkowaniem gruntu, wypowiedzenie z nowa stawką otrzymują obydwoje). Opłata za wieczyste użytkowanie gruntów gminnych wpływa do budżetu miasta.

Jak podkreśla przy tym Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie, w myśl art. 77 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, podlega aktualizacji nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie.
- Zaktualizowaną opłatę roczną ustala się, przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej od wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji opłaty. Przesłanką aktualizacji jest m.in. wzrost wartości nieruchomości gruntowej a jej celem jest dostosowanie opłaty do wartości nieruchomości - wyjaśnia Jarosław Bąkowicz.

Piotrkowski magistrat, jak dodaje rzecznik, sukcesywnie dokonuje aktualizacji opłat rocznych, przyjmując jako przesłankę do jej dokonania, w pierwszej kolejności nieruchomości, których wartość jest najniższa oraz nieruchomości w stosunku do których aktualizacja była dokonana najdawniej (kilka lat wcześniej). Nie zdarzyło się jednak, by wartość gruntu spadła.

Rzecznik dodaje, że w celu ustalenia, czy nastąpiła zmiana wartości nieruchomości konieczne jest określenie jej aktualnej wartości i porównanie z wartością przyjętą za podstawę ustalenia wysokości opłaty rocznej.
- Podmiot, którego dotyczy aktualizacja ma możliwość zapoznania się z wyceną, a w przypadku nie wyrażenia zgody na zaoferowaną wysokość nowej opłaty rocznej złożyć wniosek do SKO o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona lub uzasadniona w innej wysokości - dodaje.

Od orzeczenia kolegium strona może złożyć sprzeciw, który jest równoznaczny z żądaniem przekazania sprawy do sądu powszechnego.

Pan Jan nie zgadza się z nową wyceną i zamierza skorzystać z możliwości złożenia wniosku do SKO w Piotrkowie. - Od lat w sąsiedztwie bloku nie powstało nic nowego, nic co uzasadniałoby taki wzrost wartości gruntu, a skoro według rzeczoznawcy jego wartość tak podnosi przystanek autobusowy, to może niech weźmie pod uwagę też to, że może jego wartość obniża brak kościoła... - mówi pan Jan.

Z danych magistratu wynika, że w latach 2014 – 2015 od przeprowadzonej aktualizacji opłat do SKO w Piotrkowie wpłynęło 11 wniosków o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona w zaoferowanej wysokości. Wszystkie wnioski złożone przez użytkowników wieczystych zostały oddalone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto