Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobił Piotrków dla poprawy bezpieczeństwa

(oby)
Czy w mieście jest dziś bezpieczniej niż jeszcze cztery lata temu? Można policzyć wypadki drogowe, zabójstwa, kradzieże, rozboje. Można spojrzeć w statystyki i sprawdzić, czy ich liczba maleje, czy wręcz przeciwnie. Tylko, czy to znaczy, że jesteśmy bardziej lub mniej bezpieczni?

Piotrków od kilku lat utrzymuje wydatki na poprawę bezpieczeństwa na zbliżonym poziomie, bo choć w liczbach bezwzględnych widać wzrost (z niecałych 8 mln w 2006 do ponad 10 mln zł w ub. roku), to w skali budżetu miasta udział tych wydatków jest podobny (3,28 proc. w 2006 do 3,68 procent w 2009 roku). Oznacza to, że na bezpieczeństwo każdego z prawie 78 tysięcy piotrkowian, władze miasta przeznaczają przeciętnie niecałe 130 złotych rocznie.

Na co idą te pieniądze? Piotrków doposaża policję (np. w sprzęt komputerowy) i płaci (ponad 100 tys. zł) za dodatkowe patrole na ulicach. Policja ocenia, że ponadnormatywne służby "znacząco wpłynęły na wzrost skuteczności w zwalczaniu przestępczości". Statystyki wyglądają obiecująco, bo choć liczba np. kradzieży spada nieznacznie (558 w 2006, 509 w 2009 roku), to już kradzieży z włamaniem systematycznie (2006 - 343, 2007 - 304, 2008 - 241, 2009 - 197).

Nieco mniej patroli wystawia natomiast Straż Miejska (ok. 2.200 w 2006 i 1.860 w 2009 r.), ale za to strażnicy muszą się bardziej skupić na obserwacji miasta za pomocą kamer, bo monitoring znacząco rozbudowano (z 10 do 16 kamer). Zainstalowano go też w szkołach.

Miasto dofinansowuje też straż pożarną i szereg akcji dla dzieci, młodzieży, kobiet. Niektórzy uważają jednak, że za mało zrobiono dla przerwania zaklętego kręgu w rodzinach patologicznych. Zdaniem radnego PO, Pawła Ciszewskiego, festyny nie rozwiążą tych problemów...

Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego:
- Uważam, że udało się znacznie poprawić bezpieczeństwo w mieście. Ponad 120 nowych i wyremontowanych ulic, kilkanaście kilometrów ścieżek rowerowych, poprawa oznakowania, nowe ronda, monitoring w centrum miasta i w szkołach, mapa bezpieczeństwa - wszystko to tworzone było z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców. Każdego roku przeznaczałem też pieniądze na dodatkowe patrole policyjne, na doposażenie policji, straży pożarnej i straży miejskiej.

Paweł Ciszewski, radny PO:
- Chociaż zasadniczo udało się utrzymać poziom bezpieczeństwa na przyzwoitym poziomie, to trafiały się błędy kardynalne jak np. zaniechanie działań przez władze miasta w celu budowy kładki nad ul. Słowackiego. Poważnym błędem jest zlekceważenie problemu oświetlenia przejść dla pieszych, szczególnie na ulicach wielopasmowych. Zdarzają się tam śmiertelne potrącenia. Kolejny błąd to zaniechanie przebudowy skrzyżowania gen. Sikorskiego z ul. Dworską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto