Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrole NFZ i NIK w szpitalu przy ul. Roosevelta w Piotrkowie

kw
Dariusz Śmigielski
Zakończyła się kontrola NFZ w szpitalu przy ul. Roosevelta. Fundusz przyglądał się powodom długiego zamknięcia oddziału wewnętrznego. Kontrola wypadła dla szpitala pozytywnie, ale to nie znaczy, że placówka nie ucieknie przed konsekwencjami finansowymi za ok. 2,5-miesięczną przerwę w działalności interny.

Kontrolerzy NFZ w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie pojawili się w grudniu. Celem doraźnej kontroli była ocena prawidłowości realizacji umowy z Funduszem na prowadzenie oddziału chorób wewnętrznych i kardiologii. Badany był okres od października do grudnia, kiedy szpital przy ul. Roosevelta został włączony do tzw. sieci szpitali.

Kontrolerzy sprawdzali dostępność do świadczeń przez pacjentów w kontekście długotrwałego zawieszenia działalności oddziału - interna była nieczynna od września z małą przerwą na przełomie września i października. Działalność na pełnych obrotach wznowiła w połowie grudnia, już na parterze szpitala.
- Kontrolerzy pozytywnie ocenili skontrolowaną działalność, choć szpital informując NFZ o przerwie w udzielaniu świadczeń, nie zachował co najmniej 30-dniowego odstępu czasowego przed planowaną przerwą - informuje Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ w Łodzi. Jak wyjaśnia, kontrolerów przekonały wyjaśnienia o konieczności zamknięcia oddziału w celu przeprowadzenia remontu z powodów sanitarnych, stąd Fundusz nie wydał żadnych zaleceń pokontrolnych.

Jednocześnie Anna Leder ostrzega, że zawieszenie działalności oddziału może wpłynąć na wysokość ryczałtu szpitala. Zgodnie z umową z Funduszem, szpital od października ma ryczałt obliczony według specjalnego algorytmu na podstawie kontraktów z nadwykonaniami za rok 2015.

Tak wyliczone środki na działalność wszystkich oddziałów - dostał na ostatnie trzy miesiące ub roku. Tak samo był wyliczany ryczałt na pierwsze półrocze 2018 - wyniósł on 5 mln 262 tys. 228 zł.

- Ryczałt polega na tym, że dyrektor szpitala może dowolnie przesuwać te pieniądze między oddziałami nie pytając nas o zgodę, ale jednocześnie jest sprawozdawczość i widzimy aktywność poszczególnych oddziałów. I to nie jest tak, że gdy jest zamknięta interna, to nagle podwoi się liczba porodów na ginekologii... - wyjaśnia A. Leder.

Ile będzie szpital kosztować ponad dwumiesięczny przestój interny? Nie wiadomo - jak dotąd taka sytuacja spotkała tylko w styczniu łódzki szpital im. Kopernika, w którym została wstrzymana praca jedynego w regionie Centrum Urazowego. Jak oszacował NFZ, zawieszenie działalności pociągnie za sobą konsekwencje finansowe w postaci potrącenia z ryczałtu kwoty 15 tys. 934 zł za każdy dzień, w którym centrum nie pracuje.

Badał Fundusz, badała NIK

Kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia nie jest jedyną, jaką przeszedł w ostatnim czasie PZOZ w Piotrkowie. Działalnością placówki, w kontekście restrukturyzacji PZOZ i SSW im. Kopernika i przenoszenia między nimi oddziałów, interesuje się też Najwyższa Izba Kontroli. O skontrolowanie wprowadzonych zmian do NIK zwróciła się poseł Elżbieta Radziszewski. Wyniki pracy kontrolerów NIK, którzy pracowali od lutego do października ub. roku, poznamy wkrótce, bo aktualnie trwa przygotowywanie wystąpień pokontrolnych.

- Przedmiotem kontroli było przygotowanie i przebieg zmian organizacyjnych związanych z restrukturyzacją szpitali w latach 2015 - 2017 - potwierdza Przemysław Witek, rzecznik NIK w Katowicach, która kontrolowała szpitale. Jak dodaje, wystąpienia do obu placówek powinny trafić do końca lutego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto