Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydenckie priorytety na przyszłość. Krzysztof Chojniak przedstawił kierunki rozwoju miasta

Aleksandra Tyczyńska
Krzysztof Chojniak podczas wczorajszej konferencji
Krzysztof Chojniak podczas wczorajszej konferencji Dariusz Śmigielski
W jedenastu punktach prezydent Krzysztof Chojniak przedstawił wczoraj kierunki rozwoju miasta na najbliższe cztery lata. Jakie działania planuje?

Prezydent zapowiedział, że będzie kontynuował najpotężniejszą obecnie miejską inwestycję - rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków, a przy tym także rozbudowę sieci kanalizacji i modernizację ujęć wody.

Poprawę bezpieczeństwa prezydent miasta ma zamiar osiągnąć przez zwiększenie liczby dodatkowych patroli policji, rozbudowę monitoringu w szkołach i program "Poznaj swojego dzielnicowego".

Wśród inwestycji drogowych, których realizacja jest już przesądzona, prezydent wymienił budowę nowych rond w miejscu newralgicznych skrzyżowań (Wolborska - Rzemieślnicza - Wyzwolenia - Wierzejska i Krakowskie Przedmieście - Żeromskiego - Przedborska - Śląska). Zaplanowano również remont ulicy Dmowskiego, trzeci etap obwodnicy, przebudowę ul. Polnej oraz nowe miejsca parkingowe w rejonie Starego Miasta, które mają być wygospodarowane dzięki częściowej zmianie organizacji ruchu.

Dla miejskiego sportu i rekreacji kluczowe będą: kompleks "Belzacka", kolejny orlik i modernizacja przyszkolnych boisk. W planach jest też budowa ścieżki rowerowej w kierunku Zalewu Sulejowskiego. Prezydent ujawnił też ciekawostkę - planowane jest uruchomienie sieci wypożyczalni rowerów.

Niewiele natomiast dziać się będzie w budownictwie mieszkaniowym. Z konkretów wymienić można w zasadzie tylko kontynuację budownictwa w formule TBS i opracowanie dokumentacji pod budownictwo komunalne na Podzamczu. O budownictwie socjalnym "priorytety" milczą, choć sekretarz miasta Bogdan Munik przekonywał, że miasto będzie budować mieszkania w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Nie chcemy już budować gett, gdzie w budynkach są tylko lokale socjalne, ale chcemy je wygospodarowywać w budynkach, gdzie będą także inne rodzaje mieszkań - mówił Munik, a prezydent Chojniak dodał:
- Gmina ma ustawowy obowiązek zapewnienia mieszkań socjalnych. Od tego się nie uchylamy. Zastanawiające jest jednak to, że mimo że mieszkań socjalnych przybywa, to kolejka oczekujących na nie nie maleje, ale się wydłuża. Może jest tak, że niektórzy uważają, że skoro gmina daje, to wystarczy ustawić się w kolejce i samemu nie podejmować żadnych działań.

Prezydent zaproponował też sukcesywną wymianę autobusów miejskich i optymalizację rozkładu jazdy. Jak zauważył, obecna sytuacja miejskiej spółki jest stabilna.

Chojniak obiecał też nadal inwestować w edukację, poprawić stan miejskiej zieleni i czystości powietrza oraz nie żałować funduszów na rozwój turystyki w mieście i pomoc społeczną. Ma powstać aleja drzewna 800-lecia, kontynuowany ma być montaż kolektorów.

Sprawa budowy nowej biblioteki została na razie zamknięta zapewnieniem, że miasto do skutku będzie występować o dotacje na ten cel. Natomiast remont ronda Sulejowskiego, ulic Wojska Polskiego, Sikorskiego i Kopernika, a także obwodnicy południowej dojdą do skutku, o ile miasto zdobędzie na te inwestycje pieniądze lub partnerów zewnętrznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto