MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rządzący w powiecie piotrkowskim na półmetku kadencji

Aleksandra Tyczyńska

Starosta Stanisław Cubała może liczyć na poparcie rady powiatu


Starosta Stanisław Cubała może liczyć na poparcie rady powiatu
 Dariusz Śmigielski
Po dosyć sennej poprzedniej kadencji, na półmetku tej powiat piotrkowski stanął przed nowymi wyzwaniami. Jak się z tego wywiązuje?



O starostwach powiatowych, właściwie od początku ich istnienia, słychać opinię, że to instytucje generujące tylko koszty, bez których mieszkańcy mogliby się obyć. W powiecie piotrkowskim na półmetku tej kadencji brak samorządowcom takich osiągnięć inwestycyjnych, jak choćby w sąsiednim Bełchatowie, gdzie starostwo wybudowało Powiatowe Centrum Sportu. Po dość sennej jednak minionej kadencji, szczególnie w tym roku zarząd powiatu i rada podjęły się nowych wyzwań.


Polityczne układy we władzach powiatu od lat są ugruntowane, a powiatowi od 1999 r. niezmiennie szefuje PSL-owiec, Stanisław Cubała. I w tej kadencji ma tak komfortową sytuację, że kiedy kilka miesięcy temu mieszkańcy Sulejowa mieli ochotę zlinczować starostę za wydanie pozwolenia (jak się okazało - z rażącym naruszeniem prawa) na składowisko odpadów niebezpiecznych na terenie po dawnych wapiennikach, radni powiatu jednogłośnie udzielili mu absolutorium za 2011 rok.


Wprawdzie w radzie nie utrzymała się koalicja z PiS, ale Cubała ma 15 pewniaków z PSL, SLD z Przymierzem Samorządowym i PO. Zbigniewa Ziembę z PiS na stanowisku wicestarosty zastąpił Grzegorz Adamczyk z SLD, a przewodniczącym rady został Ireneusz Czerwiński z PS zastępując Andrzeja Jarosa z PiS.
We wprowadzaniu nowych rozwiązań dotyczących Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej, Domu Dziecka w Sulejowie, tworzeniu nowej Powiatowej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, zarząd powiatu może liczyć na poparcie rady.


Po nieudanej próbie przekazania szpitala miastu, powiat wraz z dyrekcją reorganizuje placówkę, tak by nie przynosiła ona od nowego roku strat, które musiałby pokrywać z własnej kieszeni. By przystosować się też do nowych przepisów tworzone są filie domu dziecka, a nowa poradnia ma być panaceum na długie kolejki do psychologów i logopedów w miejskiej.


Te działania to też wypadkowa projektu starosty "zwiększania efektywności realizacji zadań ustawowo przypisanych powiatowi". Pierwsze efekty powinny być widoczne w 2013 r.


Największe cięgi z kolei, jakie zbiera zarząd powiatu, niezmiennie dotyczą stanu dróg powiatowych. Każdego roku zarząd dróg powiatowych realizuje większe i mniejsze inwestycje, ale nie oszałamiają one rozmachem. Rozwiązaniem natomiast, które się sprawdza choćby przez to, że odciąża powiatowy budżet, jest podpisywanie przez powiat z gminami porozumień w sprawie zimowego utrzymania dróg.


Starosta ponadto zaczął zwoływać raz w miesiącu tzw. konwent wójtów. Na ostatnim spotkaniu zebrani omawiali np. kwestie związane z wprowadzaniem nowych przepisów dotyczących odbioru śmieci.


Tak, jak sternik powiatu pozostanie niezmienny, tak też sytuacja wygląda w wielu gminach. Absolutnym rekordzistą pod tym względem, możliwe, że na skalę krajową, jest wójt Czarnocina Leon Fortak, który gminą kieruje od 38 lat.


Trzecią i czwartą kadencję swoją funkcję decyzją wyborców sprawują ponadto wójtowie Edwarda Wójcik z Grabicy, Wojciech Błaszczyk z Łęk Szlacheckich, Roman Drozdek z Woli Krzysztoporskiej i burmistrz Sulejowa Stanisław Baryła.


Ostatni rok był trudny dla Baryły i Drozdka, a to w związku z planowanymi na terenie gmin, którymi kierują, inwestycjami polegającymi na składowaniu i przetwarzaniu odpadów, przeciwko którym ostro protestują mieszkańcy i oczekują, że ich zdanie zostanie uwzględnione.


Druga już natomiast z kolei kadencja jest też trudna dla Alojzego Włodarczyka, wójta gminy Gorzkowice, przez którą dwukrotnie przeszła trąba powietrzna, a niedawno olbrzymie szkody wyrządził pożar w szkole podstawowej.


Pod względem inwestycyjnym na czoło wybijają się trzy gminy. Sulejów 30 listopada uroczyście odda do użytku dwie inwestycje - oczyszczalnię ścieków i Centrum Sportowo-Kulturowo-Edukacyjne we wsi Łęczno. Zakończenie dwóch inwestycji świętował niedawno też Wolbórz - tu oddano do użytku oczyszczalnię ścieków i wyremontowany plac Jagiełły. W Moszczenicy niedługo natomiast ruszy nowoczesne targowisko.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto