18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej studentów w piotrkowskiej filii UJK. Jaki jest powód?

Karolina Wojna
Studentów w piotrkowskiej filii UJK jest niestety coraz mniej
Studentów w piotrkowskiej filii UJK jest niestety coraz mniej Dariusz Śmigielski
Ten rok akademicki na pewno nie będzie tłusty dla piotrkowskich uczelni.

Po kolejnych zmaganiach z niżem, nabory na niektóre kierunki potrwają do czasu aż zabrzmi Gaudeamus.


W piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, największej uczelni w regionie, przygotowania do nowego roku akademickiego trwają równolegle z niekończącą się rekrutacją. Dla niektórych kierunków nowego roku nie będzie.


- Przyjęliśmy, że nieopłacalne jest utrzymywanie kierunku, jeżeli jest mniej niż 10 osób. Po raz drugi nie otworzymy chyba historii pierwszego stopnia na studiach zaocznych - mówi prof. Zygmunt Matuszak. 


Problemy z naborem uczelnia ma też na zaocznej filologii polskiej i na zaocznych stosunkach międzynarodowych.


- Boom na studia niestacjonarne już się skończył, na pedagogice jeszcze 5-6 lat temu na studiach niestacjonarnych było więcej osób niż na studiach stacjonarnych - dodaje. 
Jego marzeniem jest, żeby nabór, nie tylko na studia zaoczne, był na poziomie 50 procent tego, co było kiedyś.
- W naprawdę tłustych latach na uczelni studiowało ok. 8000 studentów - wspomina początki swojej kariery na piotrkowskiej uczelni.

Teraz pierwszoroczniaków będzie około 900, a wszystkich żaków w murach UJK w Piotrkowie niecałe 3.500.


W tym momencie, na 60 miejsc na studiach dziennych zajętych jest 30-40 procent. 
Mocną stroną piotrkowskiej uczelni, jak w każdym naborze, są filologia angielska, ekonomia i pedagogika.

O tym, jak bezlitosny jest niż dla uczelni, świadczą puste miejsca w akademikach UJK i drugie podejście do sprzedaży jednego z trzech domów studenta. Kupców Hadesa na razie jak na lekarstwo, tak jak i studentów chętnych do mieszkania w akademiku przy ul. Wysokiej.


- Tak będzie do 2015, a potem idzie wyż - zauważa Zygmunt Matuszak i wylicza szereg działań, jakimi uczelnia chce walczyć o studenta. 


Wśród nowych pomysłów jest e-learning, czyli internetowy dostęp do wykładów, bez konieczności uczestniczenia w nich. Na razie to oferta dla studentów zaocznych, ale dziekani już rozmawiają o wprowadzeniu tej usługi także dla studentów studiów dziennych. 


Innym pomysłem jest wyjście studentów UJK w miasto.


- Chcemy, żeby nasi studenci uczestniczyli np. w strojach z epoki w imprezach miejskich, chcemy robić jeszcze więcej konferencji, spotkań z gośćmi, reaktywujemy chór, mamy świetny kabaret Wyjście Ewakuacyjne - mówi.


Wyjście, ale wykładowców do studentów, doceniają studiujący. - Uczelnia idzie z postępem czasu i stara się wychodzić do studenta, stara się np. ułatwić nam zaliczenia - mówi Aleksandra Kawnik, studentka III roku dziennej historii. 


Działania UJK wobec zalatanych żaków także docenia Ewelina Głowacka, inna studentka dziennej historii. Gdy utworzenie jej kierunku na studiach dziennych było zagrożone z powodu małej liczby chętnych, władze uczelni zdecydowały o utworzeniu studiów indywidualnych, co pozwala bardziej elastycznie traktować wykłady.



- To dobra uczelnia, ma wysoki poziom, ale licencjat daje nam wykształcenie wyższe i pozwala podjąć pracę, myślimy, żeby wyjechać - mówi Ewelina Głowacka.


O ciągłe uatrakcyjnianie oferty kształcenia i tej pozadydaktycznej dba Wyższa Szkołą Handlowa im. króla Stefana Batorego w Piotrkowie.


- Budujemy ją w oparciu o obserwację rynku pracy oraz wszystkiego, co nas otacza i co dzieje się na świecie. Staramy się także stwarzać jak najwięcej możliwości zdobywania nowych doświadczeń i kwalifikacji naszym studentom poprzez różnego rodzaju kursy, szkolenia i programy - wylicza Anna Warych z WSH. 


Jednym z ostatnim przykładów i magnesów dla żaków jest program Erasmus. Z wymiany doświadczeń i gościnności piotrkowskiej szkoły korzystają właśnie studenci z Turcji.

WSH staje się też coraz prężniejszym ośrodkiem naukowo-kulturalnym, m.in. poprzez organizację koncertów, czy wykładów osobistości świata polityki.


Studia w WSH na pierwszym roku rozpocznie kilkuset studentów. Nowi żacy najchętniej wybierali bezpieczeństwo wewnętrzne i administrację. Najmniejszym powodzeniem cieszył się kierunek stosunki międzynarodowe. Rekrutacja jednak jest wciąż otwarta - do 30 września na studia licencjackie i magisterskie, zaś do 15 października na studia podyplomowe. 


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto