Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekompensaty za suszę w powiecie piotrkowskim

Kasia Renkiel
Rekompensaty za suszę w powiecie piotrkowskim
Rekompensaty za suszę w powiecie piotrkowskim Archiwum Nasze Miasto
Rekompensaty za suszę w powiecie piotrkowskim. Ich wypłacanie rozpoczeło się już w piątek, 16 października.

Rekompensaty za suszę w powiecie piotrkowskim

Około 10 tys. wniosków o wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w rejonie piotrkowskim. Jak mówi Sławomir Ogrodnik, kierownik powiatowego biura Agencji w Piotrkowie, około tysiąca rolników mieszka w mieście. - Wnioski są rozpatrywane na bieżąco - dodaje.

Ich wcześniejsza wypłata właśnie się rozpoczęła i potrwa do 30 listopada. Po tym czasie do rolników trafi pozostała część dopłat, które będą sukcesywnie wypłacane do 30 czerwca przyszłego roku. Płatności bezpośrednie przysługują osobom, które posiadają minimum 1 ha ziemi i prowadzą na niej działalność rolniczą. Co ważne, wcześniejsze zaliczki otrzymają rolnicy, którzy nie zostali objęci kontrolami na miejscu i do których nie mają zastosowania zmniejszenia, wykluczenia i inne kary administracyjne oraz odliczenia. Mogą jednak liczyć jedynie na połowę przewidzianej dopłaty.

Jaka będzie wysokość tych zaliczek? W przypadku jednolitej płatności obszarowej rolnicy otrzymają ok. 227 zł/ha, w przypadku płatności dodatkowej 86 zł/ha , w przypadku płatności do roślin wysokobiałkowych ok. 211 zł/ha, a w przypadku owoców miękkich (truskawek i malin) zaliczka ta wyniesie ok. 460 zł/ha. - Będą one przyznawane z urzędu, bez konieczności wypełniania dodatkowego wniosku -mówi Sławomir Ogrodnik.

Według szacunków, płatności zaliczkowe otrzyma ok. 82% rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie w bieżącym roku. Do obliczenia wysokości dopłat bezpośrednich za dany rok służy oficjalny kurs euro ogłoszony przez Europejski Bank Centralny. Na podstawie tych danych jednolita płatność obszarowa, którą dostaną wszyscy rolnicy wynosi 453,70 zł/ha. Mogą oni liczyć także na szereg dopłat, m.in.: za zazielenienie (304 zł/ha), do bydła (261 zł/szt), do krów (314 zł/szt), do owiec (116,5 zł/szt), do kóz (77,8 zł/szt), do roślin wysokobiałkowych (422 zł/ha), do chmielu (2,3 tys. zł/ha), do ziemniaków skrobiowych - (1,4 tys. zł/ha), do buraków cukrowych (2,1 tys. zł/ha), do pomidorów (4,3 tys. zł/ha), do owoców miękkich (919 zł/ha), do lnu (414 zł/ha), do konopi włóknistych (572 zł/ha).

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto