MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital na ul. Rakowskiej w Piotrkowie planuje rozbudowę

Redakcja
Szpitalny Oddział Ratunkowy piotrkowskiego szpitala rocznie przyjmuje 19 tysięcy chorych
Szpitalny Oddział Ratunkowy piotrkowskiego szpitala rocznie przyjmuje 19 tysięcy chorych Dariusz Śmigielski
Co nowego Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim szykuje dla swoich pacjentów?

System eWUŚ działa, wyprawki dla maluchów się przyjęły, internetowa rejestracja ruszy jeszcze w tym roku. Teraz szpital myśli o rozbudowie.

- Rozbudowa szpitala znalazła się w naszych planach, ponieważ chcemy poprawić warunki socjalne pacjentów.

Najprościej mówiąc, chodzi o ich ,,rozgęszczenie" - mówi dyrektor Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie, Marek Konieczko i wyjaśnia, że wraz z rozbudową, która ruszyć ma w tym roku, nie przybędzie oddziałów i łóżek, ale pacjenci hospitalizowani będą w bardziej przyjaznych warunkach.

- Chcemy, by na dwie sale był jeden pełny węzeł sanitarny, mniej łóżek w salach. Ponadto, planujemy przebudować strukturę szpitala, to znaczy powiązać ze sobą tematycznie oddziały, tak by np. interna, kardiologia i neurologia były w jednym ciągu - mówi dyrektor.

To, zdaniem dyrektora, wyeliminuje niepotrzebne ruchy personelu, ułatwi pacjentom komunikację między oddziałami, na których będą mieli wykonywane badania. Już jakiś czas temu stało się jasne, że rozwoju wymaga Szpitalny Oddział Ratunkowy i Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

- Mieszkańcy zaczęli traktować SOR, jak poradnię pierwszego kontaktu i tego nie przewalczymy. Liczby mówią same za siebie - w całym szpitalu hospitalizujemy 16 tysięcy pacjentów, a sam SOR generuje 19 tysięcy porad (rocznie). Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o intensywną terapię. - Kiedy modernizowaliśmy oddział, wydawało się, że 10 łóżek wystarczy. Teraz wiem, że powinno być ich co najmniej 12, bo trafia do nas wiele stanów ciężkich, powikłanych - mówi dyrektor.

Szpital czeka teraz na wdrażany w większości prowadzonych przez Urząd Marszałkowski w Łodzi szpitali, Regionalny System Informacji Medycznej (RSIM), który umożliwia pacjentom internetową rejestrację do poradni i na oddziały.

- System będzie wdrażany w tym roku, spodziewamy się dodatkowych 100 komputerów - dodaje Konieczko.

Nowy system umożliwi też całkowite wyeliminowanie papierowego obiegu dokumentacji medycznej pacjentów, co oznacza, że lekarz pacjenta leżącego np. na oddziale wewnętrznym, otrzyma drogą elektroniczną wyniki jego badań wykonane na innych oddziałach.

W taki sam sposób pełna dokumentacja będzie wędrowała za pacjentem przenoszonym z oddziału na oddział. To też pozwoli przygotować szybciej np. wypis ze szpitala.

Elektroniczny obieg funkcjonuje już w laboratorium i diagnostyce obrazowej.
Zakończyło się natomiast wprowadzanie w szpitalu i poradniach systemu elektronicznej weryfikacji ubezpieczenia pacjentów - eWUŚ.

- Są pewne błędy, których nie możemy wyeliminować, jak wtedy, kiedy przyjęty na oddział pacjent w systemie jednego dnia ,,świeci się" na zielono, a drugiego na czerwono. Ale kiedy pacjent, który według systemu nie jest ubezpieczony, podpisuje nam oświadczenie, że jest, jest przyjmowany, a my sprawę wyjaśniamy już z NFZ - wyjaśnia dyrektor.

Ponadto Marek Konieczko zwraca uwagę, że może już pacjentom zapewnić dużo lepszy dostęp do świadczeń w poradni pulmonologicznej, bo zamiast jednego lekarza, jest ich teraz dwóch. Podkreśla także, że bardzo dobrze rozwija się psychiatria - w ramach oddziału dziennego psychiatrycznego oraz poradni psychiatrycznej działa grupa wsparcia dla byłych pacjentów, a w najbliższym czasie planowane jest wprowadzenie nowych form terapii.

Przyjął się ponadto pomysł, by nowo narodzonym w szpitalu dzieciom wręczać wyprawki, które składają się m.in. z kocyka, dyplomu od szpitala i pamiątkowego zdjęcia.

- Te wyprawki wciąż rozrastają się o nowe rzeczy - dodaje dyrektor.

Pół wieku przy Rakowskiej
Pierwszy szpital w Piotrkowie, pod wezwaniem Świętej Trójcy wzniesiony został w 1852 r. Po wyzwoleniu rozpoczęła się organizacja społecznej służby zdrowia. W latach 50-tych szpital połączony został z przedwojennym szpitalem Ubezpieczalni Społecznej przy ul. Roosevelta.

Od 1959 r. rozpoczęto trwającą 10 lat budowę nowego szpitala przy ul. Rakowskiej, do którego została przeniesiona większość oddziałów szpitala Św. Trójcy i oddział zakaźny z ul. Zamkowej. W nowym budynku było siedem oddziałów i 730 łożek. 1 sierpnia 1975 r. wojewoda piotrkowski powołał do życia Wojewódzki Szpital Zespolony przy ul. Rakowskiej, ktory od 2002 r. działa pod nazwą znaną dziś - Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto