Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata wyborcza w Rynku Trybunalskim. Mieszkańcy pytali kandydatów opozycji o ważne kwestie ZDJĘCIA

dag
Kandydaci do Sejmu i Senatu w tegorocznych wyborach spotkali się we wtorek (10 października) z mieszkańcami Piotrkowa i regionu w Rynku Trybunalskim. Opowiadali o sobie, ale odpowiedzieli także na kilka pytań dotyczących kobiet, obronności w naszym kraju czy oddzielenia kościoła od państwa.

Otwarte spotkanie z kilkoma kandydatami do Sejmu i Senatu w okręgu wyborczym nr 10 odbyło się w sercu piotrkowskiej starówki. Pomysłodawcą niecodziennego spotkania był piotrkowianin, Marcin Jończyk. Mieszkańcy mieli okazję zapytać kandydatów o rozwiązania ważnych dla kraju i Polaków kwestii, a jeden z nich pytał również o to, dlaczego na debatę nie zaproszono kandydatów PiS oraz Konfederacji.

- Nie jestem z żadnej partii politycznej. To, że doszło do tego spotkania, to był mój osobisty pomysł - wyjaśniał organizator debaty, Marcin Jończyk. - To był pomysł na spotkanie opozycji demokratycznej. Mam prawo do swojej oceny, podobnie jak pan - odpowiadał na pytanie. - Do opozycji nie należą ani Konfederacja, ani PiS, dlatego nie zostali zaproszeni. Natomiast, mamy jeszcze kilka dni do wyborów, czy ktoś z państwa może zorganizować spotkanie wszystkich komitetów? Bardzo chętnie przyjdę na takie spotkanie, przygotuję się i zadam pytanie - dodał Marcin Jończyk.

Udział we wtorkowym spotkaniu z mieszkańcami wzięli kandydaci w wyborach do Sejmu i Senatu, które odbędą się już 15 października (kolejność alfabetyczna): Dariusz Cecotka (Lewica), Katarzyna Nowakowska (Trzecia Droga/Polska2050), Małgorzata Pingot (Koalicja Obywatelska), Anita Sowińska (Lewica), Piotr Wojtysiak (Trzecia Droga/PSL) oraz Bogusław Wołoszański (Koalicja Obywatelska) oraz kandydat do Senatu, Marek Mazur (pakt senacki).

Kandydaci opowiadali o sobie, ale przede wszystkim odpowiedzieli na kilka pytań dotyczących praw kobiet czy obronności w naszym kraju i bezpieczeństwie. Jednogłośni byli również m.in. w kwestii w oddzielenia kościoła od państwa i "wyprowadzenia" religii ze szkół.

- Oczywiście kościół jest niezwykle potrzebny w naszym państwie, ale bez łączności z państwem, bez wpływania na bieg decyzji rządowych - pierwszy skomentował pytanie uczestniczki debaty Bogusław Wołoszański. - Kościół i państwo powinny być rozdzielone.

Z kolei Anita Sowińska mówiła o renegocjacji lub wypowiedzeniu konkordatu, o tym, że księża powinni płacić podatki, a religia powinna być wyprowadzona ze szkół.

Kandydaci z okręgu nr 10 wypowiadali się także na temat legalnej aborcji do 12 tygodnia życia i prawie kobiet w tej kwestii, mówili też o swoich zasługach dla naszego regionu - Piotrkowa i powiatu. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele piotrkowskiej grupy referendalnej, którzy pytali m.in. o ocenę 20-letnich rządów Krzysztofa Chojniaka.

Debata wyborcza w Rynku Trybunalskim. Mieszkańcy pytali kand...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto